1-0 με μπρέικ η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα έφυγε από την έδρα της Βαλένθια με το διπλό με 58-77 και έκανε το 1-0 στη σειρά και μπήκε με το δεξί στην ημιτελική φάση των ισπανικών πλέι οφ.

Oι δύο ομάδες, τουλάχιστον κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου πήγαιναν χέρι-χέρι στο ματς, με την Μπαρτσελόνα να έχει μικρό προβάδισμα με 33-35 στο 20ο λεπτό! Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να σπάσουν το πλεονέκτημα της έδρας της Βαλένθια με 58-77 και να κάνουν το 1-0 στη σειρά.

Οι Αντε Τόμιτς (15π., 7ρ., 2ασ.) και Μπόστιαν Νάχμπαρ (15π., 3ρ.) διακρίθηκαν για την Μπαρτσελόνα, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου σε 28:05 συμμετοχής σημείωσε 6 πόντους (0/3δ., 1/2τρ., 3/4β.), πήρε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Ο Πάου Ρίμπας (12π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βαλένθια.