Με 30άρα Ράις προβάδισμα τίτλου για Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Με 30 πόντους του Ταϊρίς Ράις η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε εκτός έδρας την Μακάμπι Χάιφα με τέσσερις πόντους (81-77) στον πρώτο από τους διπλούς τελικούς για τον τίτλο του πρωταθλητή Ισραήλ!

Η Μακάμπι είχε τον έλεγχο του ματς με τον Ράις να την καθοδηγεί με 15 πόντους και 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο (47-37). Διατήρησε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (69-62), αλλά στην τέταρτη βρήκε μεγάλες δυσκολίες απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 70-70 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Με πρωταγωνιστές τους Ράις και Ντέιβιντ Μπλου η Μακάμπι ανέκτησε το προβάδισμα και πήρε την νίκη.

Ο δεύτερος τελικός θα γίνει την προσεχή Τετάρτη (11/6) στο Γιάντ Ελιάου και η Μακάμπι ακόμη και με ήττα κάτω από τρεις πόντους κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή Ισραήλ.