ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: 15 ΙΟΥΝΙΟΥ (vd)

Πριν από 16 χρόνια ο Γιούργκεν Κλίνσμαν, νυν ομοσπονδιακός τεχνικός των Η.Π.Α πετύχαινε γκολ σε…βάρος τους στο Παρίσι οδηγώντας την Γερμανία στην νίκη με 2-0. Το γεγονός όμως της 15ης Ιουνίου δεν είναι άλλο από το εντυπωσιακό 10-1 της Ουγγαρίας επί του Ελ Σαλβαδόρ στο Έλτσε ενώ την ίδια μέρα σε ένα άλλο παιχνίδι στην Ισπανία, η Σκωτία επικρατούσε της Ν.Ζηλανδίας με 5-2!

1958

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων με πέντε ομάδες (Δ.Γερμανία, Γαλλία, Γιουγκοσλαβία, Σουηδία και Βραζιλία) να κερδίζουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Για τις υπόλοιπες τρεις θέσεις θα είχαμε αγώνες μπαράζ (Ν.Ιρλανδία-Τσεχοσλοβακία, Ουαλία-Ουγγαρία, Σοβ.Ενωση-Αγγλία). Τα αποτελέσματα: Δ.Γερμανία-Β.Ιρλανδία 2-2, Τσεχοσλοβακία-Αργεντινή 6-1, Παραγουάη-Γιουγκοσλαβία 3-3, Γαλλία-Σκωτία 2-1, Σουηδία-Ουαλία 0-0, Ουγγαρία-Μεξικό 4-0, Αγγλία-Αυστρία 2-2, Βραζιλία-Σ.Ενωση 2-0.

1974

Η μικρούλα Αϊτή κράτησε ένα ημίχρονο στο 0-0 την Ιταλία, την αιφνιδίασε με γκολ στο πρώτο λεπτό της επανάληψης αλλά στο τέλος οι Ατζούρι επικράτησαν με 3-1. Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Πολωνία αιφνιδίασε την Αργεντινή προηγούμενη 2-0 στο 8ο λεπτό και στο τέλος νίκησε με 3-2. Με δύο γκολ του Τζόνι Ρεπ η Ολλανδία ξεκίνησε νικηφόρα τον όμιλο της (2-0 την Ουρουγουάη) ενώ στον άλλο αγώνα Σουηδία και Αργεντινή έμειναν στο 0-0.

1982

Στο Νουέβο Εστάδιο του Έλτσε κάπου 23.000 θεατές είδαν την Ουγγαρία να συντρίβει το Ελ Σαλβαδόρ με 10-1! Έξι διαφορετικοί παίκτες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα για τους Μαγιάρους. Ακόμη το Περού έμενε στο 0-0 με το Καμερούν στη Λα Κορούνια ενώ η Σκωτία συνέτριψε την Ν.Ζηλανδία με 5-2.

1986

Ξεκίνησε η φάση των «8» με τις νοκ άουτ αναμετρήσεις. Το Βέλγιο μετά από συναρπαστική μάχη 120 λεπτών απέκλεισε την Σοβιετική Ένωση με 4-3 με τον Ιγκόρ Μπελάνοφ να πετυχαίνει και τα τρία γκολ των ηττημένων. Στα προημιτελικά πέρασε και το Μεξικό αποκλείοντας την Βουλγαρία με 2-0.

1990

H Γερμανία συνέτριψε τα Εμιράτα με 5-1 στο Μιλάνο και η Τσεχοσλοβακία με πέναλτι του Μπίλεκ νίκησε δύσκολα την Αυστρία στην Φλωρεντία.

1998

Με γκολ των Σίρερ και Σκόουλς η Αγγλία ξεκίνησε νικηφόρα στο Βελοντρόμ της Μασσαλίας (2-0) ενώ με το ίδι σκορ επικράτησε και η Γερμανία των ΗΠΑ στο Παρίσι με τον Γιούργκεν Κλίνσμαν να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ! Η Ρουμανία με γκολ του Ίλιε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου νίκησε 1-0 την Κολομβία.

2002

Mε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο η Αγγλία νίκησε 3-0 την Δανία στην Νιγκάτα ενώ η Γερμανία με γκολ του Νόιβιλ στο 88’ επικράτησε δύσκολα της Παραγουάης.

2006

Αγγλία και πάλι. Αυτή την φορά νίκησε με τα χίλια ζόρια το Τρίνινταντ στην Νυρεμβέργη με 2-0 με γκολ των Κράουτς στο 83’ και Τζέραρντ στο 90+1. Στο 88’ έχασε το 2002 η Παραγουάη, στο 89’ λύγισε τέσσερα χρόνια αργότερα από την Σουηδία αυτή την φορά με γκολ του Λιούνμπεργκ! Σε ένα ακόμη ματς το Εκουαδόρ επικράτησε 3-0 της Κόστα Ρίκα.

2010

Πρεμιέρα της Βραζιλίας με νίκη 2-1 επί της Βόρειας Κορέας με γκολ των Μαϊκόν και Ελάνο ενώ στον άλλο αγώνα του ομίλου Ακτή και Πορτογαλία έμειναν στο 0-0. Στο Ρούστενμπουργκ η Νέα Ζηλανδία ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων την Σλοβενία (1-1).