Η πρώτη 100άρα από την Γερμανία

Παρά την απουσία της  από τα Μουντιάλ του 1930 και του 1950 η Γερμανία έγινε η πρώτη ομάδα που συμπλήρωσε 100 αγώνες  με την Βραζιλία να ακολουθεί με δύο λιγότερους.

Από αυτή την άποψη ο αγώνας με την Πορτογαλία στο Σαλβαδόρ είχε ιστορική σημασία. Ήταν  ο 100ος με  80 χρόνια διαφορά από τον πρώτο που έγινε στις 27 Μαΐου του 1934 στην Φλωρεντία και είχε βρει την ναζιστική τότε Γερμανία νικήτρια του Βελγίου με 5-2 με χατ-τρικ του Έντον Κόνεν και σκόρερ του πρώτου γκολ τον Στανισλάους Κομπιέρσκι.

Όλα αυτά τα χρόνια στα 99 προηγούμενα παιχνίδια οι Γερμανοί νίκησαν τα 60, αναδείχθηκαν  ισόπαλοι στα 19 και έχασαν 20 φορές, έχοντας πετύχει 206 γκολ και δεχθεί 117.

Η παλαιά ποτέ ενιαία Γιουγκοσλαβία (συμπεριλαμβανομένης και της Σερβίας) είχε επτά αναμετρήσεις με την «Νατιονάλμάνσαφτ» που αντιμετώπισε έξι φορές την Αργεντινή και πέντε την Αγγλία.

Από τα 206 γκολ, τα περισσότερα τα έχει σημειώσει εναντίον τριών χωρών (Αργεντινή, Γιουγκοσλαβία, Τουρκία)

Από τους 99 προηγούμενους αγώνες, οι οκτώ κρίθηκαν στην παράταση και άλλοι τέσσερις στα πέναλτι, με τους Γερμανούς να επικρατούν σε όλες τις περιπτώσεις της «ρώσικης ρουλέτας».

Το πλέον συνηθισμένο σκορ είναι το 1-0 (14 φορές) και αμέσως μετά το 2-1 (10)

Η νίκη-ρεκόρ είναι το 8-0 επί της Σαουδικής Αραβίας το 2002 στο Σαπόρο και η μεγαλύτερη σε έκταση ήττα το 8-3 από την Ουγγαρία το 1954

Ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές είναι ο Λόταρ Ματέους (25 αγώνες) ακολουθούμενος από τον Ούβε Ζέλερ (21).

Συνολικά χρησιμοποιήθηκαν 204 παίκτες ενώ άλλοι 51 μετείχαν ως «τουρίστες» και δεν είχαν λεπτό συμμετοχής.

Γκερντ Μίλερ και Κλόζε έχουν από 14 γκολ και προηγούνται στον πίνακα των σκόρερ.

Ο Ματέους φόρεσε τις περισσότερες φορές το περιβραχιόνιο του αρχηγού (12)

Τον 50ο αγώνα τον είχε δώσει το 1982 στην Χιχόν (1-0 την Αυστρία).