MUNDIAL BET: Σενάρια, γκολ, κάρτες, αουτσάιντερ και καθυστερήσεις

Η στήλη συνέχισε και τη χθεσινή βραδιά τις υψηλές της πτήσεις. Συγκεκριμένα, πέρασαν το «Χ» ημίχρονο και γκολ μετά το 72’ στο Ιταλία – Ουρουγουάη, καθώς και το over και γκολ έπειτα από το 72’ στο Ελλάδα – Ακτή. Το μόνο σημείο που χάσαμε ήταν ο «άσος» της Ιαπωνίας με την Κολομβία (1-4), χαλάλι του όμως, αφού σε συνδυασμό με το 2-1 της Εθνικής μας κόντρα στην Ακτή πήγαμε στους «16»! Τέλος, πήραμε τα χρήματά μας πίσω από τον Στάριτζ (επειδή έληξε 0-0 το Κόστα Ρίκα – Αγγλία) και από τις κάρτες (βγήκαν δύο στο Ιαπωνία – Κολομβία, μία σε κάθε ομάδα). Πάμε να δούμε σενάρια και σημεία από τους αγώνες που διεξάγονται απόψε σε 5ο και 6ο όμιλο.

5ος όμιλος

Ομάδα                 Αγ.    Β.      Γκολ Δ.Τ.

1) Γαλλία           2      6       8-2    +6

2) Ισημερινός     2      3       3-3    0

3) Ελβετία          2      3       4-6    -2

4) Ονδούρα        2      0       1-5    -4

1)  Η Γαλλία με ισοπαλία ή νίκη περνάει πρώτη. Με ήττα για να μείνει δεύτερη θα πρέπει να καλύψουν, είτε ο Ισημερινός το +6, είτε η Ελβετία το +8, ενώ αποκλείεται εάν καλύψουν αμφότερες τις προαναφερθείσες διαφορές τερμάτων.

2) Ο Ισημερινός θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από την Ελβετία, σε περίπτωση νίκης και των δύο, προκρίνεται εάν η Ελβετία δεν καλύψει το +2.

3) Η Ελβετία θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τον Ισημερινό ή εάν κερδίσουν και οι δύο να καλύψει το -2 στα γκολ.

4) Η Ονδούρα με νίκη προκρίνεται εάν χάσει ο Ισημερινός και καλύψει το -4 μαζί του.

342   ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ – ΓΑΛΛΙΑ       Over 1,65

Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Ρίο, στους 25 βαθμούς Κελσίου με 55% υγρασία.

Υπάρχει αξία στην κόντρα, ο «άσος» φτάνει μέχρι το 5,60 (stoiximan) και η ισοπαλία έως και 4,20 (bet365)!

Η Γαλλία θα κάνει αλλαγές, ουσιαστικά αδιάφορη είναι, κανείς όμως, δεν γνωρίζει τα κέφια της για το αποψινό ματς. Εμείς ρίχνουμε κάποια ψηλά στην κόντρα της επειδή θεωρούμε ότι η ΦΙΦΑ επιθυμεί να δει άλλη μία λατινομαερικάνικη ομάδα στους «16». Το βασικό μας ποντάρισμα είναι το over (έξι στα επτά τελευταία ο Ισημερινός και επτά στα τελευταία δέκα η Γαλλία).

343   ΟΝΔΟΥΡΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ καθυστερήσεις 1ου μέρους   2+ λεπτά    2,00 (stoiximan)

Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Μανάους στους 35 βαθμούς Κελσίου με 50% υγρασία. Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί τελευταία αγωνιστική και στο Μουντιάλ του 2010, η Ελβετία ήθελε νίκη, το ματς έληξε 0-0 και αποκλείστηκε.

Ρίχνουμε ένα μικρό ποντάρισμα και στο 3+ λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος σε απόδοση 8,00 (bet365). Παίζουμε επίσης, γκολ μετά το 76’ στο 1,83 (bet365). Τέλος, βρίσκουμε αξία στην κόντρα και σε αυτό το ματς (στο 8,00 ο «άσος» και στο 4,75 η ισοπαλία, αμφότερα στην bet365).

Οι κλιματολογικές συνθήκες θα είναι πολύ δύσκολες κυρίως για τους Ελβετούς, το βλέπουμε πιθανό να υπάρξει time out στο πρώτο ημίχρονο εξ ου και το +2 στις καθυστερήσεις. Για τον ίδιο λόγο πηγαίνουμε και στο γκολ μετά το 76’, καθώς όσο θα περνάει η ώρα τόσο περισσότερο θα κουράζονται οι παίκτες.

6ος όμιλος

Ομάδα         Αγ.  Β.      Γκολ Δ.Τ.

1. Αργεντινή       2       6      3-1    +2

2. Νιγηρία          2       4      1-0    +1

3. Ιράν              2       1      0-1    -1

4. Βοσνία           2       0      1-3    -2

1) Η Αργεντινή έχει προκριθεί, με ισοπαλία ή νίκη περνάει πρώτη, με ήττα δεύτερη.

2) Η Νιγηρία με ισοπαλία ή νίκη προκρίνεται, με τρίποντο και ως πρώτη. Με ήττα αποκλείεται εάν κερδίσει το Ιράν τη Βοσνία και καλύψει και το +2 στα γκολ.

3) Το Ιράν με ισοπαλία ή ήττα αποκλείεται. Με νίκη θέλει ήττα της Νιγηρίας και να καλύψει και το -2 στα γκολ.

4) Η Βοσνία έχει αποκλειστεί.

* Εάν το Ιράν κερδίσει 1-0 και η Νιγηρία ηττηθεί με 1-0, θα έχουμε κλήρωση.

340   ΒΟΣΝΙΑ – ΙΡΑΝ  Βοσνία over 1,5 κάρτες        2,30 (stoiximan)

Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Σαλβαδόρ με 27 βαθμούς Κελσίου και 72% υγρασία.

Στην πρεμιέρα είχαμε επιλέξει τη Βοσνία στο κάτω από 2,5 κάρτες γράφοντας ότι είναι ομάδα που δεν αρέσκεται στο σκληρό παιχνίδι. Μας δικαίωσε, αφού πήρε μόλις μία. Αυτή τη φορά αντιστρέφουμε τους όρους και πάμε στο over 1,5 κάρτα λόγω του ότι είναι αποκλεισμένοι και απογοητευμένοι οι Βόσνιοι οπότε είναι πολύ πιθανό να παρουσιαστούν εκνευρισμένοι και να τους ξεφύγουν 2-3 σκληρά χτυπήματα.

341   ΝΙΓΗΡΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ        Γκολ μετά το 74’ 1,83 (bet365)

Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Πόρτο Αλέγκρε στους 24 βαθμούς Κελσίου, με 94% υγρασία!

Ποντάρουμε επίσης και το κανένα γκολ πριν το 29’ σε απόδοση 1,83 (bet365). Είναι περίεργο το ματς επειδή η ισοπαλία βολεύει και τις δύο ομάδες. Δεν χρειάζεται να μπλέξουμε με σημείο, είναι φυσιολογικό να έχουμε γκολ μετά το 74’, αφού θα υπάρξει εξασθένηση των παικτών λόγω και της υψηλότατης υγρασίας.