ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: 26 ΙΟΥΝΙΟΥ (vd)

Το ματς με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία του Μουντιάλ: Αυστρία-Ελβετία  7-5 (0-3 στο 19’, 5-3 στο 34’). Ρεσιτάλ Κρόιφ το 1974 και πρόκριση της Βραζιλίας το 2002 στον τελικό.

1954

To ματς με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία των Μουντιάλ: Αυστρία-Ελβετία 7-5 στη Λωζάνη! Η Ελβετία προηγήθηκε μάλιστα 3-0 στο 19’ και στο 34’ είχε βρεθεί να χάνει με 5-3 και αμέσως μετά να χάνουν πέναλτι οι Αυστριακοί! Το τρομερό ήταν ότι έγινε με ασυνήθιστα υψηλή θερμοκρασία για Ελβετία (40ο σχεδόν βαθμοί)! Σε άλλο αγώνα η Ουρουγουάη νίκησε 4-2 την Αγγλία.

1974

Ξεκινά η δεύτερη φάση των ομίλων με την Ολλανδία να συντρίβει την Αργεντινή με 4-0 σε μια μαγική βραδιά του Γιόχαν Κρόιφ στο Γκεζελκίρχεν (δύο γκολ). Η Βραζιλία νίκησε δύσκολα την Ανατολική Γερμανία (1-0 με γκολ του Ριβελίνο), η Γερμανία επικράτησε 2-0 της Γιουγκοσλαβίας και η Πολωνία με ένα ακόμη γκολ του Λάτο νίκησε 1-0 την Σουηδία.

1990

O Nτέιβιντ Πλατ στο 119’ χαρίζει την νίκη-πρόκριση στην Αγγλία επί του Βελγίου στην Μπολόνια ενώ στη Βερόνα σε μια άλλη δραματική αναμέτρηση στη φάση των «16» η Γιουγκοσλαβία με δύο γκολ του Ντράγκαν Στοίκοβιτς απέκλεισε στην παράταση την Ισπανία (2-1).

1994

Νο 2 για την Ελληνική ομάδα στην Αμερική στο Σικάγο αυτή την φορά με αντίπαλο την Βουλγαρία. Δύο γκολ από ισάριθμα πέναλτι ο Στόϊτσκοφ και από ένα οι Λέτσκοφ και Μποριμίροφ. H Koλομβία επικράτησε 2-0 της Ελβετίας ενώ στην Πασαντίνα η Ρουμανία με σκόρερ τον Νταν Πετρέσκου νίκησε 1-0 τις ΗΠΑ.

1998

Άντερτον και Μπέκαμ σκόραραν για την Αγγλία στο 2-0 επί της Κολομβίας στο Λανς ενώ η Αργεντινή νίκησε 1-0 την Κροατία στο Μπορντό και η Τζαμάικα επικράτησε της Ιαπωνίας (2-1). 2002 Με σκόρερ τον Ρονάλντο στο τέταρτο λεπτό της επανάληψης η Βραζιλία νίκησε 1-0 την Τουρκία στη Σαϊτάμα και προκρίθηκε για τον τελικό.

2006

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Τότι η Ιταλία νίκησε 1-0 την Αυστραλία στο Καϊζερσλάουτερν και πέρασε στους «8». Στα προημιτελικά βρέθηκε και η Ουκρανία που απέκλεισε στα πέναλτι την Ελβετία (0-0 στα 120). Χαρακτηριστικό ότι οι Ουκρανοί ξεκίνησαν με απώλεια του Σεβτσένκο αλλά στη συνέχεια οι Ελβετοί αστόχησαν σε όλα τους τα πέναλτι!

2010

Η Γκάνα απέκλεισε στην παράταση τις ΗΠΑ στη φάση των «16» (2-1) με τον Λουίς Σουάρες να πετυχαίνει δύο γκολ και να στέλνει στους «8» και την Ουρουγουάη (2-1 την Νότιο Κορέα).