ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: 4 ΙΟΥΛΙΟΥ (vd)

Μία από τις σημαντικότερες μέρες στην ιστορία των παγκοσμίων κυπέλλων η 4η Ιουλίου με σπουδαία στιγμές, όλες πρωταγωνίστρια την Γερμανία. Η κατάκτηση του τροπαίου από την το 1954, η πρόκριση σε βάρος της Αγγλίας το 1990 και οι αποκλεισμοί του 1998 και του 2006.

1954

Τρομερός, μεγάλος τελικός στη Βέρνη. Η Ουγγαρία προηγήθηκε 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο (6’ Πούσκας, 8’ Τσίμπορ). Η Γερμανία μείωσε με τον Μόρλοκ στο 10’, ισοφάρισε με τον Χέλμουτ Ραν στο 18’ και με τον ίδιο πήρε την νίκη με 3-2 στο 84’.

1982

H Πολωνία μένει στο 0-0 με την Σοβιετική Ένωση στο Καμπ Νου και εξασφαλίζει την παρουσία της στα ημιτελικά. Στους «4» και η Γαλλία με νίκη 4-1 επί της Βορείου Ιρλανδίας. Από δύο γκολ οι Ζιρές και Ροστό.

1990

Tα χαμένα πέναλτι του Πιρς και του Γουόντλ στερούν από την Αγγλία την παρουσία στον τελικό. Η Γερμανία επικρατεί με 4-3 στη ρώσικη ρουλέτα και προκρίνεται μετά από ισοπαλία 1-1 στα 120 (60’ Μπρέμε, 80’ Λίνεκερ).

1994

Bραζιλία αφήνει εκτός συνέχειας την διοργανώτρια Αμερική (1-0 με γκολ του Μπεμπέτο) ενώ η Ολλανδία επικρατεί 2-0 της Ιρλανδίας με σκόρερ τους Μπέργκαμπ και Γιονκ.

1998

H Κροατία μετά από εκπληκτική εμφάνιση νικά την Γερμανία με 3-0 στο Ζερλάν της Λιόν για να βρεθεί πανηγυρικά στα ημιτελικά. Ρόμπερτ Γιάρνι, Γκόραν Βλάοβιτς και Νταβόρ Σούκερ οι σκόρερ με τους Γερμανούς πάντως να παίζουν με 10 από το 40ο λεπτό (αποβλήθηκε ο Βερνς) πριν ανοίξει το σκορ. Στη Μασσαλία ο Ντένις Μπέργκαμπ ακριβώς στο 90’ χάρισε μεγάλη νίκη-πρόκριση στην Ολλανδία με 2-1 επί της Αργεντινής. Ο Κλάιφερτ είχε δώσει το προβάδισμα στους Οράνιε πριν ισοφαρίσει ο Κλαούντιο Λόπεζ.

2006

«Κόλπο Γκρόσο» για την Ιταλία στο Ντόρτμουντ. Ενώ όλος ο κόσμος ετοιμαζόταν να δεί την ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι στον ημιτελικό Γερμανία-Ιταλία που παρέμενε στο 0-0 ο Φάμπιο Γκρόσο στο 119’ σκόραρε για τους Ατζούρι. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Γερμανοί δέχθηκαν και δεύτερο γκολ από τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο στο 120+1.