Ηττα και τρίτη θέση για τους Νέους

Η Εθνική ομάδα των Νέων δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ισπανία και ηττήθηκε με 55-67 καταλαμβάνοντας την 3η θέση στο διεθνές τουρνουά «Γ. Κολοκυθάς», με τους «φούριας ρόχας» να κλείνουν αήττητοι την διοργάνωση.

Στην τρίτη και τελευταία ημέρα του διεθνούς τουρνουά «Γ. Κολοκυθάς» που γίνεται στην Κρήτη, η Εθνική ομάδα των Νέων, βρέθηκε αντιμέτωπη με την αήττητη στην διοργάνωση Ισπανία.

Κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Κώστα Μίσσα ήταν κοντά στο σκορ αλλά οι Ισπανοί ήταν εκείνοι που είχαν το προβάδισμα και έτσι έκλεισαν την περίοδο έχοντας διαφορά τεσσάρων πόντων και το 17-21. Οι Ισπανοί ξεκίνησαν φουριόζοι την δεύτερη περίοδο και ένα σερί 11-0 βρέθηκαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και το 19-32! Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε κάποιες λύσεις, αλλά αυτές δεν ήταν αρκετές παρά μόνο για να μειώσει η Εθνική μετά από 20 λεπτά σε 31-39.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε με την διαφορά να βρίσκεται σε ασφαλή επίπεδα για την Ισπανία, με την Εθνική ομάδα κατά διαστήματα να ρίχνει την ψαλίδα κάτω από τους 10 πόντους. Έτσι μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 46-57. Στο 34ο λεπτό η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους και το 48-64, με την Ισπανία να έχει «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Οι διεθνείς πίεσαν στο τέλος αλλά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα που ήρθε τελικά με 55-67. Η Ισπανία κατέκτησε την πρώτη θέση του τουρνουά αήτττητη, την ακολούθησε η Γαλλία και στην τρίτη θέση ήταν η Εθνική.

Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 17 πόντους. Πολύ καλή ήταν και η απόδοσή του Ιωάννη Παπαπέτρου με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και του Γιάννη Κουζέλογλου που επίσης είχε 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-21, 31-39, 46-57, 55-67.
Ελλάδα: Μποχωρίδης 17(2), Λιάπης 1, Φακοπουλίδης, Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 5, Παπαπέτρου 11, Σιολόγκας, Κουζέλογλου11(1), Καμπερίδης 2, Αγραβάνης 6, Διαμαντάκος 2, Μαραγκός.
Ισπανία: Μαρτιν, Παουλι 7(1), Βιθέντο 5(1), Μπριθουέλα 11(2), Σανς , Γκ. Χερνανγκόμεζ 6, Ντίαθ 5(1), Σεμπαστιαν 11, Αμπάλντε 12(2), Νόγκουες 4(1), Χ. Χερνανγκόμεζ 4, Ιριάρτε 2.

Στο πρώτο χρονικά ματς του τουρνουά η Γαλλία νίκησε την Τσεχία με 60-62 και κατέκτησε την δεύτερη θέση της διοργάνωσης, αφήνοντας πίσω της την Εθνική μας.

Δεκάλεπτα: 16-14, 25-33, 41-47, 60-26
Τσεχία: Ντάντεκ 6(1), Πούμπρλα 1, Χολέβα, Φεστρ 4, Σουκαλ 6, Σλέτχτα 14(3), Στεγκμπάερ 2, Σλάνινα 3, Χέινζλ 9, Πετερκα 15.
Γαλλία: Ρόζενφελντ 4, Λεσόρτ, Σενέ, Ποντενς, Λαμπανσά 3(1), Λουβαβού 6, Σιασόνγκ 6, Νταλό 17(1), Μπιονγκ , Τζαϊτέ 18, Γιαμπουσελέ 4, Μπουτεϊλέ 4.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του International Tournament «Γιώργος Κολοκυθάς»: