Άνθισαν «Τουλίπες» (και) στην «Πλούσια Ακτή»…

6 Ιουλίου 2014

Τελικά, η Ολλανδία (πορτοκαλί) μιλά καλά ισπανικά. Και τα καταφέρνει με τις ισπανόφωνες ομάδες. Με τη νίκη της – έστω στα πέναλτι - κόντρα στην Κόστα Ρίκα (λευκό) συμπλήρωσε «κουαρτέτο» … θυμάτων  της. Μετράμε: Ισπανία, Χιλή Μεξικό και Κόστα Ρίκα!

Η «Πλούσια Ακτή» πάντως, δεν ήταν τόσο …γόνιμο έδαφος για τις «Τουλίπες». Στο γράφημα απεικονίζεται η εξέλιξη του αγωνιώδους αγώνα.  Έκανε τον βίο τους αβίωτο! Χρειάστηκαν έξτρα χρόνο, την παράταση με άλλα λόγια αλλά και την διαδικασία της «ρωσικής ρουλέτας» για να ανθίσουν.  Και τούτο επειδή έπεσαν πάνω στο «οχταπόδι» τον Κέιλορ Νάβας. Είχε απλωθεί ο «πορτέρο» της Κόστα Ρίκα και δε άφηνε κουνούπι να περάσει στην εστία του.

Για να λέμε όμως, την πάσα αλήθεια… Σε δυο τρεις περιπτώσεις «πλοκάμια» του «οχταποδιού» ήταν τα δοκάρια αλλά στις καθυστερήσεις του κανονικού αγώνα (0-0) κι ο Γέλτσιν Τεχέδα. Με την ευκαιρία: Τι νταλκά να είχε άραγε ο πατέρας του με τον Ρώσο ηγέτη; Ο χαφ της Σάπρισα κράτησε το «μηδέν» στο παθητικό της Κόστα Ρίκα αποκρούοντας το σουτ του Ρόμπιν Φαν Πέρσι πάνω στη γραμμή.

Αλλά, το γεγονός το οποίο έκρινε την πρόκριση έχει την υπογραφή του Λουίς φαν Χάαλ. Με την επιλογή του «κίπερ» της Νιούκασλ, του Τιμ Κρούλ μόνον και μόνον για τα πέναλτι. Ο αθεόφοβος απέκρουσε 2 !

Έτσι έχουμε 36 χρόνια μετά τον Τελικό του Μουντιάλ του 1978, τον Ημιτελικό του Μουντιάλ 2014 για να κλείσουν ανοικτοί λογαριασμοί Αργεντινής κι Ολλανδίας. Εκείνο το 3-1  (στην παράταση) των «οικοδεσποτών» της διοργάνωσης στο «Μονουμεντάλ» του Μπουένος Άιρες – με κάπου 75.000 κόσμο στις σχεδόν κάθετες κερκίδες του – ουδέποτε το «χώνεψαν» οι φιλοξενούμενοι!

Η Κόστα Ρίκα είχε βρει το «κόλπο» με την Ελλάδα. Αμύνεσθαι περί πάτρης και μετά…  Σώσον Κύριε τον λαό μας κι ευλόγησαν… Τον Κέιλορ Νάβας! Με αυτό το σύστημα η Κόστα Ρίκα – και με απύθμενα φυσικά αποθέματα – στις 8 καλύτερες ομάδες του κόσμου. Άγγιξε και τις 4 με το σύστημα της αυτό χάνοντας την πρόκριση στα πέναλτι. Καθώς μάλιστα, ήξερε πως η Ολλανδία δεν είχε «σταυρώσει» πρόκριση παίζοντας 4 φορές σε παράταση και πέναλτι σε παγκόσμιο Κύπελλο.

Δεν είναι βέβαια, κάθε μέρα Πασχαλιά!

Έτσι η «Σταχτοπούτα» της διοργάνωσης στην Βραζιλία δεν έζησε για παραπάνω το παραμύθι της…

Εάν πάντως, κι εφ’ όσον θα έπρεπε να χαλαλίσουμε για έναν παίκτη την πρόκριση – είτε στη μία, είτε στην άλλη πλευρά – αυτός θα ήταν ο Άριεν Ρόμπεν (είχε «σκυλιάσει» για 120 λεπτά) κι ο Κέιλορ Νάβας (είχε κατεβάσει τα ρολά στην εστία του).

Ο αγώνας … Αυτή επική αναμέτρηση δεν είχε γκολ. Είχε όμως, τόση ένταση και τόσο σασπένς… Εξελισσόταν δίχως ανάσα. Δεν προλαβαίναμε, να σκεφτούμε πόσο το γκολ μας έλειπε. Σφυροκόπησε η Ολλανδία την Κόστα Ρίκα. Άντεξε ο Κέιλορ Νάβας. Άντεξε κι αυτή. Το κόλπο εξελίχθηκε κατ’  ευχήν αλλά… Στη ρωσική ρουλέτα έπαιξαν με αντίπαλο τον έξπερτ του είδους  Τιμ Κρουλ. Κι έχασαν!

Γάτα λοιπόν, ο Λουίς φαν Χάαλ. Με πέταλα… Η αλλαγή «πορτιέρε» μόνον για τα πέναλτι είναι  βγαλμένη από ταινία επιστημονικής φαντασίας.