Δραματική και ιστορική πρόκριση για Σάντα Κόλομα

8 Ιουλίου 2014

 

Με γκολ στο 90’+4 από τον τερματοφύλακα Ιλόι Κάσας η Σάντα Κόλομα (πρωταθλήτρια Ανδόρας) πέτυχε για πρώτη φορά πρόκριση σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, αφού μπορεί να έχασε με 3-2 στην Αρμενία από την μπάντας, που έπαιζε με 10 από το 68’, αλλά με τη νίκη της με 1-0 στον πρώτο αγώνα πήρε το εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.
Στα άλλα δυο ζευγάρια του 1ο γύρου, η Λεβάντια Ταλίν... σφράγισε την πρόκριση με... επτάρα, πέρασε και η Τόρσαβν!

Η Σάντα Κόλομα κατάφερε, λοιπόν, να πετύχει το «χρυσό» γκολ στο 90’+4 και έτσι να πάρει την πρόκριση, μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς, αφήνοντας εκτός την πρωταθλήτρια Αρμενίας. Να αναφέρουμε πως στο 68’ για την Μπάναντς αποβλήθηκε με δεύτερη (η πρώτη στο 55’) κίτρινη κάρτα ο Νρανιαν

Η Λεβάντια μετά τη νίκη της με 1-0 στο Σαν Μαρίνο κόντρα στην Λα Φιορίτα, σκόρπισε... την αντίπαλό της στην Εσθονία με 7-0!

Στα Νησιά Φορόε η Τόρσαβν, μετά το 1-1 στο Γιβραλτάρ, προκρίθηκε με «πεντάρα» (5-2) κίντρα στην Λίνκολν!

Σάντα Κόλομα, Λεβάντια Ταλίν και Τόρσαβν θα παίξουν στον β’ προκριματικό γύρο με Μακάμπι Τελ Αβίβ, Σπάρτα Πράγας και Παρτιζάν...

Αναλυτικά στον α’ προκριματικό γύρο (γκρουπ πρωταθλητών) του Τσάμπιονς Λιγκ έχουμε (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων):
Μπάναντς (Αρμενία)-Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) 3-2 (0-1)
(29’, 56’ πεν. Χοβσεπιαν, 47’ Μασουμιαν/20’ Λίμα, 90’+5 Ιλόι)
****Στο 68’ αποβλήθηκε με δεύτερη (η πρώτη στο 55’) κίτρινη κάρτα ο Νρανιαν για την γηπεδούχο...
Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)-Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) 7-0 (1-0)
(7’ Κούλινιτς, 30’, 72’ Σούμποτιν, 48’ Ελ Χουσεΐνι, 75’, 90’+2 Αρτούνιν, 85’ Τίπουριτς)
Τόρσαβν (Νησιά Φερόε)-Λίνκολν (Γιβραλτάρ) 5-2 (1-1)
(11’, 81’ Χάνσεν, 25’ Γένσεν, 34’ Έντμουντσον, 88’ Μπεντζιαμινσεν/50’ Καμπέρα, 77’ Ντουάρτε)

Έτσι, ο β’ προκριματικός γύρος (γκρουπ πρωταθλητών) στο Τσάμπιονς Λιγκ διαμορφώθηκε ως εξής:
Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία)-Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Σάντα Κόλομα (Αρμενία)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Σκεντέρμπεου (Αλβανία)
Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Ακτόμπε (Καζακστάν)
Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Μάριμπορ (Σλοβενία)
Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία)-Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)
Μάλμε (Σουηδία)-Βέντσπιλς (Λετονία)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)
Σέλτικ (Σκοτία)-KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)
Κλίφτονβιλ (Βόρεια Ιρλανδία)-Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Σεντ Πάτρικ (Ιρλανδία)
Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)-Ελσίνκι (Φινλανδία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Ζαλγκίρις (Λιθουανία)
Λουντογκόρετς Ράζγκραντ (Βουλγαρία)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)
Βαλέτα (Μάλτα)-Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
Στρομσγκόντσετ (Νορβηγία)-Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

Πηγή: www.pamesports.gr

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ