Παράδοση το θέαμα και το γκολ

Eίναι παραδοσιακά ένας αγώνας που προσφέρει γκολ και θέαμα αν και πάντα βρίσκονται αντιμέτωπες ομάδες απογοητευμένες από τον αποκλεισμό στα ημιτελικά και χωρίς κίνητρο. Χρόνια τώρα η πλειοψηφία παικτών  και  προπονητών ζητά την κατάργηση του αγώνα για την τρίτη θέση ή του μικρού τελικού όπως επικράτησε να τον αποκαλούμε στην Ελλάδα αν και ο όρος είναι σωστός. Η ιστορία των 19 προηγούμενων παγκοσμίων κυπέλλων έχει καταγράψει 17 τέτοιους αγώνες. Όλοι ή σχεδόν όλοι πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και πολλά γκολ. Κανένα από τα 17 παιχνίδια δεν τελείωσε χωρίς γκολ και κανένα δεν κρίθηκε στα πέναλτι. Ένα μόνο από τα 17 πήγε στην παράταση και συνήθως υπάρχει νικητής στο 90λεπτο. Το εντυπωσιακό είναι ότι σε αυτά τα ματς έχουν σημειωθεί 68 γκολ με μέσο όρο τέσσερα ακριβώς ανά παιχνίδι! Η Βραζιλία θα λάβει μέρος για τρίτη φορά, έχοντας νικήσει και στις δύο προηγούμενες περιπτώσεις στο μακρινό πάντως παρελθόν, το 1938 (4-2 την Σουηδία) και το 1978 (2-1 την Ιταλία). Από την πλευρά της η  Ολλανδία έχει μία και πολύ πιο πρόσφατη εμπειρία. Το 1998 έχασε με 2-1 από την Κροατία.ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ: