«Πνίγηκε» στο νησί της μαργαρίτας

Με πολύ άσχημη εμφάνιση άρχισε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης η εθνική ομάδα των ανδρών.

Η ανανεωμένη -εν πολλοίς- ομάδα ,που άρχισε την προετοιμασία της με έντονη σύγκρουση παικτών ΚΟΕ και αποχή από τις προπονήσεις για το θέμα των οδοιπορικών, βούλιαξε στην πισίνα Άλφρεντ Χάγιος της Βουδαπέστης, υποτασσόμενη πλήρως στο Μαυροβούνιο με 11-6

Η Ελλάδα άρχισε καλά τον αγώνα προηγούμενη με 1 γκολ (1-0 και 2-1), αλλά στη συνέχεια η επιθετική αφλογιστία και η αμυντική αδράνεια (τόσο στα ίσια, όσο και στον παίκτη λιγότερο) έβαλαν το Μαυροβούνιο σε θέση οδηγού και μάλιστα με μεγάλες διαφορές. Στην δεύτερη περίοδο δεχθήκαμε 4 γκολ και πετύχαμε μόλις 1. Στην τρίτη περίοδο χάναμε ήδη με 8-4. Είχαν κριθεί όλα.

Από την εθνική μας ομάδα ουδείς διακρίθηκε, ενώ είχαμε πρώτους σκόρερ τον Βλαχόπουλο και τον Φουντούλη με 2 τέρματα. Το σκοράρισμα των Μαυροβούνιων οδήγησε ο Ίβοβιτς με 3 τέρματα, ενώ 2 έβαλε ο Κλίκοβακ. Σκόραραν από 1 τέρμα άλλοι 6 παίκτες

Οι περίοδοι: 1-1, 4-1, 3-2, 3-2

Ελλάδα (Κεχαγιάς): Βλαχόπουλος 2, Αφρουδάκης 1, Φουντούλης 2, Τίγκας 1

Μαυροβούνιο (Πέροβιτς): Ίβοβιτς 3, Κλίκοβακ 2, Μίσιτς 1, Γιάνοβιτς Μ. 1, Γιάνοβιτς Ν. 1, Μπργκούλιαν1, Πέτροβιτς 1, Πάσκοβιτς 1

Αύριο στις 12.30 η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Γεωργία σ’ ένα θεωρητικά εύκολο παιχνίδι. Στόχος της εθνικής μας να πάρει μια από τις 3 πρώτες θέσεις του ομίλου με Ιταλία, Ρωσία, Μαυροβούνιο, Γεωργία, Ρουμανία. Έργο που μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο.