Η Ελλάδα στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ!

Η Εθνική Ανδρών κέρδισε με 3-1 την Σλοβενία στο Μάριμπορ, ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα (είχε χάσει με 3-2 στο ΔΑΚ Ευόσμου) και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ!

Πάθος, ψυχή, συγκέντρωση και επιμονή έφεραν το σπουδαίο αποτέλεσμα και πλέον η ελληνική ομάδα είναι ακόμα πιο κοντά στην παρουσία της στο World League. Στην αναμέτρηση ξεχώρισαν η ανατροπή στο πρώτο σετ από 21-19 σε 21-25, το εκπληκτικό ξεκίνημα της Εθνικής στο δεύτερο σετ με 1-9, το ότι ο βασικός διαγώνιος Γκασπαρίνι έμεινε εκτός εξάδας από τα μισά του δεύτερου σετ και η ανατροπή των Σλοβένων στο τρίτο σετ.

Έχοντας ως «όπλο» την υποδοχή οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 8-5, όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη συνεχόμενα λάθη του αντιπάλου και με σοβαρότητα πέρασαν μπροστά με 12-14. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ σκυτάλη πήραν οι Σλοβένοι με μπλοκ (16-15), το 17-15 ανάγκασε τον Σωτήρη Δρίκο να πάρει τάιμ-άουτ και με πίεση από το σέρβις ακολούθησε το 21-22, αναγκάζοντας τον Λούκα Σλάμπε να παίρνει τάιμ-άουτ. Ο Τζιουμάκας με άσο αύξησε τη διαφορά (21-23), ο Σλοβένος τεχνικός έδωσε εκ νέου οδηγίες και η Εθνική ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή με 21-25.

Με ψυχολογία ήρθε το 0-4 στο δεύτερο σετ, ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ, ενώ το μπλοκ του Κοκκινάκη και οι δύο σερί άσσοι του Τζούριτς έκαναν το 1-8. Η πίεση από το σέρβις απέδωσε εκ νέου (1-9), με μπλοκ οι Σλοβένοι μείωσαν σε 6-11, αλλά με αποφασιστικότητα και τον άσσο του Πρωτοψάλτη ήρθε το 8-15. Στο 9-17 ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ και άλλαξε κατά πολύ την εξάδα του, τα λάθη των Σλοβένων στην επίθεση συνεχίστηκαν (10-19) όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-20 και ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ. Με άσο ακολούθησε το 17-21, νέο λάθος έφερε το 18-21, ο Σωτήρης Δρίκος πήρε νέο τάιμ-άουτ και οι διεθνείς με την επιμονή τους και τους δύο σερί πόντους του Τακουρίδη έφτασαν στο 18-25.

Στο τρίτο σετ η Εθνική προηγήθηκε με 5-8, με μονό μπλοκ ο Τζούριτς αύξησε τη διαφορά (6-10), ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ και οι Σλοβένοι μείωσαν σε 9-10 χάρη σε λανθασμένες επιθέσεις. Ο Τζούριτς με άσο πέτυχε το 10-13, οι γηπεδούχοι πλησίασαν με μπλοκ στο 16-17 και με άσο ισοφάρισαν σε 20-20. Ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ, νέα λάθος υποδοχή του Εφραιμίδη έκανε το 22-21, ακολούθησε νέο τάιμ-άουτ, το μπλοκ αύξησε τη διαφορά (23-21) και με λάθος επίθεση του Τακουρίδη διαμορφώθηκε το 25-22.

Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν στο τέταρτο σετ με 4-1, η Εθνική όμως πέρασε μπροστά με 5-7 (μπλοκ Φιλίποφ και επίθεση Τζούριτς), με μπλοκ ήρθε η ισοφάριση (8-8) και το μπλοκ του Κοκκινάκη σημείωσε το 8-10. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ οι διεθνείς ήταν μπροστά με 14-16, με άσο ο Πρωτοψάλτης πέτυχε το 15-18, ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ και ο Τζούριτς αύξησε τη διαφορά (15-19). Λάθη στην επίθεση έφεραν το 17-19, ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ, με τους Σλοβένους να ισοφαρίζουν σε 22-22 χάρη στο μπλοκ. Ακολούθησε νέο τάιμ-άουτ, με μπλοκ του Τακουρίδη έγινε το 22-24 και ο Τζούριτς διαμόρφωσε το 22-25.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 25-22, 22-25

Σλοβενία (Σλαμπέ): Γκασπαρίνι 3 (3/11), Πάβλοβιτς 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Κόντσιλα 9 (6/12 επ., 1 άσοι, 2 μπλοκ), Ούρναουτ 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 52% άριστες), Τσέμπουλ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 48% άριστες), Πλοτ –λ (59% υπ. – 56% άριστες) / Σκετ 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ), Γέρεμπ 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Πόκερσνικ.

Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 33 (28/52 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (8/11 επ.), Τακουρίδης 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 11 (8/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 48% άριστες), Εφραιμίδης –λ (41% υπ. – 26% άριστες) / Τζιουμάκας 1 (1 άσο), Δαλακούρας.

Με Μαυροβούνιο ο τελικός

Στον τελικό η Εθνική θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο το οποίο κέρδισε στο χρυσό σετ τα Σκόπια. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 23 Ιουλίου στην Θεσσαλονίκη κι ο επαναληπτικός στις 27 Ιουλίου στο Μαυροβούνιο.