100ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Ανδρών-Γυναικών

18 Ιουλίου 2014

Του Κάρολου ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΥ

Το Σαββατοκύριακο 19 και 20 Ιουλίου ο ΣΕΓΑΣ διοργανώνει το 100ο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Το εν λόγω Πρωτάθλημα αποτελεί την κορυφαία εσωτερική διοργάνωση στίβου για το 2014 και ταυτοχρόνως το βασικό κριτήριο πρόκρισης για το 22o Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου το οποίο θα λάβει χώρα στην Ζυρίχη από 12 έως και 17 Αύγουστου.

Συνολικά 798 Αθλητές και αθλήτριες (481 άνδρες και 317 γυναίκες) από συλλόγους όλης της επικράτειας λαμβάνουν μέρος αγρεύοντας την βέλτιστη δυνατή διάκριση και ορισμένοι την πρόκριση τους στην Ζυρίχη , στην κορυφαία διοργάνωση στίβου Παγκοσμίως για το 2014. 

Οι κορυφαίοι και επικρατέστεροι για την νίκη στα αγωνίσματα τους είναι οι ακόλουθοι : άνδρες Μάκης Στεργιούλης (100μ. 10.30),Λυκούργος Τσάκωνας (200μ. 20.57),Κώστας Δουβαλίδης (110μ.εμπόδια 13.44),Αντώνης Μάστορας (ύψος 2,30μ.),Κώστας Μπανιώτης (ύψος 2,28μ.),Κώστας Φιλιππίδης (επι-κοντώ 5,62μ.),Δημήτρης Πατσουκάκης (επι-κοντώ 5,62μ.),Λούης Τσάτουμας (μήκος 8,25μ.),Δημήτρης Τσιάμης (Τριπλούν 16,75μ.),Σπύρος Λεμπέσης (ακόντιο 80,44μ.), Γυναίκες  Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ. 23.12),Ελισάβετ Πιτσιρίδου (100μ.εμπόδια 13.42),Αντωνία Στεργίου(ύψος 1,88μ.),Τατιάνα Γκούσιν(ύψος 1,86μ.),Νικόλ Κυριακοπούλου(επι-κοντώ 4,63μ.),Κατερίνα Στεφανίδη(επι-κοντώ(4,65μ.),Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου(δίσκος 57,20μ.) και Σοφία Υφαντίδου(Έπταθλο 5.920βαθμούς). Έκ των προαναφερθέντων άπαντες (με τις φετεινές τους επιδόσεις που αναγράφονται εντός της παρένθεσης) έχουν επιτύχει τα όρια για την Ζυρίχη , εκτός από τις : Χρυσούλα ΑναγνωστοπούλουΕλισάβετ Πεσιρίδου,Αντωνία Στεργίου,Τατιάνα Γκούσιν και Σοφία Υφαντίδου οι οποίες θα επιδιώξουν να ΄΄πιάσουν΄΄ το όριο το Σαββατοκύριακο. 
 
Ωστόσο στους αγώνες δεν θα λάβουν μέρος : o κορυφαίος έλληνας χαμηλοεμποδιστής όλων των εποχών Περικλής Ιακωβάκης ο οποίος τραυματίστηκε ελαφρά , η Σάββα Λίκα η οποία (στα 44 της χρόνια) δήλωσε ότι εγκαταλείπει τις κονίστρες μετά από μια αξιόλογη αθλητική καριέρα με δέκα νίκες στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα και μια 5η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2007 στην Οζάκα, η Τριπλουνίστρια Νίκη Πανέτα ένεκα της μέτριας αγωνιστικής κατάστασης στην οποία βρέθηκε φέτος όπως και ο 20χρόνος Σφυροβόλος Μιχάλης Αναστασάκης ο οποίος έσπασε ένα δάκτυλο του ποδιού του και θα μείνει εκτός αγώνων για τρεις εβδομάδες.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι φέτος το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου των ανδρών είναι το εκατοστό από το 1896 όταν ξεκίνησε ο θεσμός μέχρι σήμερα και είναι από τα παλαιότερα πρωταθλήματα στίβου παγκοσμίως, αφού τα αθλητικά πρωταθλήματα πολλών άλλων χωρών ξεκίνησαν αργότερα όπως της Ιταλίας (1906), Ελβετίας (1909),Φινλανδίας (1910), Αυστρίας (1911). Από το 1897 έως και το 1900 (για τέσσερα συναπτά έτη) δεν πραγματοποιήθηκαν Πανελλήνια Πρωταθλήματα , ομοίως (δεν έγιναν) και το 1902, 1903 , 1913, 1915 , 1916 , 1918 , 1921 , 1922 , 1923 , 1929, 1941 , 1943 , 1944 και 1945.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών τα σωματεία να δίνουν τη δική τους μάχη για τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η νίκη στην κορυφαία εντός Ελλάδος διοργάνωση στίβου για το 2014 , αναντίρρητα δίνει κύρος στα σωματεία και επιβραβεύει τις προσπάθειες τους.

Μετά την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος, θα αλλάξει και η εικόνα της συνολικής βαθμολογίας. Στους άνδρες, μετά τη διεξαγωγή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μαραθωνίου και 50χλμ βάδην του 2013, αλλά και του πανελληνίου πρωταθλήματος 10.000 κ. και 20.000 μ. βάδην του 2014, στην πρώτη θέση με 49 βαθμούς είναι ο ΓΑΣ Ιλισσός και ακολουθεί ο Φίλιππος Βέροιας με 23 και ο Φιλοπρόοδος ομ. Βροντάδων με 21. Ο Ιλισσός ηγείται της βαθμολογίας και στις γυναίκες με 35 και ακολουθούν Φωκιανός Καρδίτσας (23) και Αμεινίας Μεσογείων (16). Στους Νέους Α/Γ, στην πρώτη θέση βρίσκεται ο Ελευθέριος Βενιζέλος με 93,5 β., με τον Ηρακλή να ακολουθεί με 90 και τον ΓΑΣ Ιλισσός με 82.

Μετά την ολοκλήρωση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου  , η Ομοσπονδία (ΣΕΓΑΣ) θα καταρτίσει την ομάδα η οποία θα μεταβεί στην Ζυρίχη προκειμένου να μετάσχει στο 22ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών.

Έσχατη ευκαιρία για πρόκριση στην Ζυρίχη θα έχουν ελάχιστοι αθλητές-τριες σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μετά την  έγκριση της ΕΠΕΟ. Οι προαναφερθέντες αθλητές θα έχουν την δυνατότητα επίτευξης των ορίων πρόκρισης ή στο Γκραν Πρι της Θήβας (Τετάρτη, 23/7) ή στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα της Ρουμανίας (26-27/7).

Ο ΣΕΓΑΣ για να γιορτάσει αυτή την επέτειο, αποφάσισε να τιμήσει όλους τους εν ζωή πανελληνιονίκες το διήμερο των αγώνων στο ΟΑΚΑ.

Το πρόγραμμα των Αγώνων είναι το ακόλουθο:
 
Σάββατο

Πρωί

9:00    Ακοντισμός (Α)    -Προκριματικός    Κεντρικό - Όριο: 62,00μ.

9:00    100μ. Δεκάθλου (1)    (Α)    Σειρές    
9:20    100μ. με Εμπόδια  Επτάθλου (1)    Γ    Σειρές    

9:30    ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ    Γ    Προκριματικός    Κ1 - Όριο: 48,00μ.

9:30    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Δεκάθλου (2)    Α         2 σκάμματα

9:30    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    Α    Προκριματικός 2 group    2 στρώματα - Όριο: 2,05μ.
9:30    100μ. με Εμπόδια    Γ    Προκριματικές Σειρές    

9:50    110μ. με Εμπόδια    Α    Προκριματικές Σειρές    

10:00    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ    A    Προκριματικός 2 group    2 στρώματα - Όριο: 4,70μ.

10:20    100μ.    Γ    Προκριματικές Σειρές    

10:30    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ    Γ    Προκριματικός 2 group    2 σκάμματα - Όριο: 5,80μ.

10:30    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ  Επτάθλου (2)    Γ         Κ2

10:45    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ Δεκάθλου (3)    Α         Κ1 (πέταλο Σφύρας)

10:45    ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ    Γ    Προκριματικός    Κεντρικό - Όριο: 43,00μ.
10:45    100μ.    Α    Προκριματικές Σειρές    

11:15    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    Α    Προκριματικός A΄&Β΄group    Κ1 - 2 βαλβίδες - Όριο: 15,80μ.

11:20    400μ.    Γ    Προκριματικές Σειρές    

11:30    ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ    Α    Προκριματικός 2 group    2 σκάμματα - Όριο: 15,20μ.

11:45    400μ.    Α    Προκριματικές Σειρές    

Απόγευμα


17:00    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ Δεκάθλου (4)    Α         Κ2

17:00    ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    Κ1

17:30    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ  Επτάθλου (3)    Γ         Κ1

18:05    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ    A    ΤΕΛΙΚΟΣ    

18:15    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

18:30    ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    Kεντρικό

18:50    100μ. με Εμπόδια    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

19:00    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

19:05    110μ. με Εμπόδια    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

19:15    100μ.     Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

19:25    100μ.     Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    
19:30    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    Κεντρικό

19:35    200μ. Επτάθλου (4)    Γ    Σειρές    

19:50    ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

19:55    400μ.     Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

20:05    400μ.     Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

20:10    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    Κεντρικό

20:15    400μ. Δεκάθλου (5)    Α    Σειρές    

20:30    1500μ.    Α    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1    

20:40    1500μ.    Α    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2    

20:50    1500μ.    Γ    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 1    

21:00    1500μ.    Γ    ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 2    

21:10    3.000μ. με Φ.Ε.    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

21:30    3.000μ. με Φ.Ε.     Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

21:55    4 X 100μ.     Γ    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ    

22:15    4 X 100μ.     Α    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ    
                                  

Κυριακή

Πρωί


9:00    ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ    Α    Προκριματικός Α΄group    Κεντρικό - Όριο: 48,00μ.
9:00    110μ. με Εμπόδια Δεκάθλου (6)    Α    Σειρές    

9:00    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ    Γ    Προκριματικός 2 group    2 στρώματα - Όριο: 3,60μ.

9:30    400μ. με Εμπόδια    Γ    Προκριματικές Σειρές    

9:30    ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ    Α    Προκριματικός    Κ1 - Όριο: 57,50μ.

9:30    ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ    Γ    Προκριματικός 2 group    2 σκάμματα - Όριο: 12,70μ.

9:30    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    Γ    Προκριματικός 2 group    2 στρώματα - Όριο: 1,70μ.
9:45    ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ Δεκάθλου (7)    Α         

9:55    400μ. με Εμπόδια    Α    Προκριματικές Σειρές    

10:25    800μ.    Γ    Προκριματικές Σειρές    

10:30    ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ    Α    Προκριματικός B΄group    Κεντρικό - Όριο: 48,00μ.
10:30    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ Επτάθλου (5)    Γ         

10:45    800μ.    Α    Προκριματικές Σειρές    

11:05    200μ.    Γ    Προκριματικές Σειρές    

11:15    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    Γ    Προκριματικός 2 group    Κ1 2 βαλβίδες - Όριο: 13,00μ.

11:25    200μ.    Α    Προκριματικές Σειρές    

11:30    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ Δεκάθλου (8)    Α         

11:30    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ    Α    Προκριματικός 2 group    2 σκάμματα - Όριο: 7,30μ.

11:30    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ    Γ    Προκριματικός    Κεντρικό - Όριο: 44,00μ.

Απόγευμα


17:00    ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    Κ1

17:00    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Επτάθλου (6)    Γ         Κ2

17:00    ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

17:05    ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

17:10    ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    Κεντρικό

17:45    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ Δεκάθλου (9)    Α         Κ2

18:05    400μ. με Εμπόδια    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

18:10    ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

18:15    400μ. με Εμπόδια    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

18:20    ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    Κεντρικό

18:25    200μ.     Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

18:35    200μ.     Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

18:40    ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

18:45    800μ.    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

18:50    ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    Κεντρικό

18:55    800μ.    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

19:05    800μ. Επτάθλου (7)    Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

19:15    1.500μ. Δεκάθλου (10)    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

19:25    5.000μ.    Α    ΤΕΛΙΚΟΣ    

19:45    5.000μ.     Γ    ΤΕΛΙΚΟΣ    

20:15    4 X 400μ.     Γ    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ    

20:30    4 X 400μ.     Α    ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ   

-->
Πηγή: www.pamesports.gr

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Edgar Wallace
Η Σκέψη της ημέρας
3:17 Edgar Wallace