Με «τεσσάρα» πέρασε η Σέλτικ

23 Ιουλίου 2014

Στο γ’ προκριματικό γύρο με... τεσσάρα (4-0), πέρασε η Σέλτικ, καθώς νίκησε στη ρεβάνς για την β’ φάση (γκρουπ πρωταθλητών) δεύτερη φορά την πιο αδύναμη KP Ρέικιαβικ, καθώς είχε επικρατήσει και στον πρώτο αγώνα με 1-0... Προκρίθηκαν και ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (με ισοπαλία 1-1 στην Αλβανία), Μακάμπι Τελ Αβίβ, Ντιναμό Ζέγρκεμπ, Παρτιζάν, Ντέμπρετσεν, σκόραραν με τις ομάδες τους Σουμπίνιο, Γκριμπτς, δείτε τι έγινε σε όλα τα ματς της Τρίτης!

Το ματς της Σέλτικ με την ΚΡ Ρέικιαβικ έγινε στο Εδιμβούργο και για τους «Κέλτες» από δυο γκολ σκόραραν οι Φαν Ντάικ (13’, 20’) αι Πούκι (27’, 71’)...

Στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» της Λάρνακας η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε (δεύτερη φορά) την Σάντα Κολόμα, αυτή την φορά με 2-0, με τις δυο ομάδες να ολοκληρώνουν τον αγώνα με 10 παίκτες...

Η Παρτιζάν επικράτησε και στα Νησιά Φερόε της Τόρσαβν και έτσι πέρασε στον επόμενο γύρο. Οι Σέρβοι νίκησαν με 3-1, με τέρμα του Γκριμπτς στο 90’+1!

Στο Μαυροβούνιο η Σέριφ πέτυχε νέα νίκη, αυτή την φορά με 3-0 κόντρα στην Σουτιέσκα, με την γηπεδούχο να παίζει, πάντως, με 10 παίκτες από το 11’...  

Ισοπαλία 1-1 είχαμε στο Ταλίν, ανάμεσα στην Λεβάντια και την Σπάρτα Πράγας, με τους Τσέχους να είναι στην επόμενη φάση, μετά τον θρίαμβο τους στον πρώτο αγώνα με 7-0...  

Το ίδιο συνέβη και με την Λουντόγκορετς, η οποία ήρθε ισόπαλη 101 στο Λουξεμβούργο με την Ντουντελάνζ, αλλά στον πρώτο αγώνα είχε επικρατήσει με 4-0...

Με τον Σουμπίνιο να σκοράρει και στη ρεβάνς η Καραμπάκ νίκησε 4-0 στο Μπακού την Βαλέτα, με τους Μαλτέζους να παίζουν από το 19’ με 10 παίκτες, ενώ στο 84’ έμειναν εννιιά...   

Αναλυτικά στις ρεβάνς για τον β’ προκριματικό γύρο (γκρουπ πρωταθλητών) του Τσάμπιονς Λιγκ έχουμε (στις παρενθέσεις τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων):

22/07
Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)- Σερίφ (Μολδαβία) 0-3 (0-2)
(5’ Μπένσον, 35’ Λουβανόρ, 55’ Ισά)
****Στο 11’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Βούγιοβιτς για την γηπεδούχο...

Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 1-1 (0-7)
(68’ Τέεβερ/38’ Μάρεσεκ)

Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 1-1 (0-4)
(81’ Τουρπελ/51’ Μπέζιακ)

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)-Βαλέτα (Μάλτα) 4-0 (1-0)
(15’ Ρεϊνάλντο, 48’ Σουμπίνιο, 56’ Ντανίλο Ντίας, 80’ Τζορτζ)
****Στο 19’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για την γηπεδούχο ο Καρουάνα...
****Στο 84’ αποβλήθηκε με δεύτερη (η πρώτη στο 81’) κίτρινη κάρτα ο Φένεχ για την Βαλέτα...  

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)- Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) 2-0 (1-0)
(62’ πεν. Ζάχαβι, 90’ Μπεν Χαΐμ)
****Το ματς έγινε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» της Λάρνακας...
****Στο 81’ αποβλήθηκε με δεύτερη (η πρώτη στο 61’) κίτρινη κάρτα ο Μαρκάντε για την φιλοξενούμενη!
****Στο 78’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπάμπαχ για την γηπεδούχο.  

Νιου Σέντς (Ουαλία)- Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 0-2 (0-1)
(74’, 89’ Μιλίνκοβιτς)

Σκεντερμπέου (Αλβανία)- MΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 1-1 (0-0)
(67’ Πάντας, 29’ Ολεκνοβιτς)

Τόρσαβν (Νησιά Φερόε)- Παρτιζάν (Σερβία) 1-3 (0-3)
(35’ Βαρντούμ/49’ Νίνκοβιτς, 75’ Λάζοβιτς, 90’+1 Γκριμπτς)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 0-2 (0-2)
(47’ Σουντάνι, 49’ Σίμουνιτς)

Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία)- Kλίφτονβιλ (Βόρειος Ιρλανδία) 2-0 (0-0)
(55’ Μίχελικ, 79’ Σιντιμπέ)
****Στο 54’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο ΜακΓκόβερν για την φιλοξενούμενη

Σέλτικ (Σκωτία)-ΚΡ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 4-0 (1-0)
(13’, 20’ Φαν Ντάικ, 27’, 71’ Πούκι)

23/07
Ακτόμπε (Καζακστάν)- Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) (1-0)

Βέντσπιλς (Λετονία)- Μάλμε (Σουηδία) (0-0)

Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)- Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) (1-1)

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)- Στρόμσγκοντσετ (Νορβηγία) (1-0)

Μάριμπορ (Σλοβενία)-Ζρίνσκι (Βοσνία) (0-0)

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ) (0-0)

Αναλυτικά στον α’ προκριματικό γύρο (γκρουπ πρωταθλητών) του Τσάμπιονς Λιγκ έχουμε (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων):
Μπάναντς (Αρμενία)-Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) 3-2 (0-1)
Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)-Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) 7-0 (1-0)
Τόρσαβν (Νησιά Φερόε)-Λίνκολν (Γιβραλτάρ) 5-2 (1-1)


Αναλυτικά στον γ’ προκριματικό γύρο του Τσαμπίονς Λιγκ τα ζευγάρια διαμορφώνονται ως εξής:

(Γκρουπ πρωταθλητών)
Λέγκια/Σ.Πάτρικς - Σέλτικ
Ντέμπρετσεν - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ
Σλόβαν Μ. - Σέριφ
Καραμπάγκ - Σάλτσμπουργκ
Ααλμποργκ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Σπάρτα Πράγας - Μάλμε/Βέντσπιλς
Λουντογκόρετς - Παρτιζάν
Ζρίνσκι/Μάριμπορ - Μακάμπι Τ.Α.
Ντιναμό Τ./Ακτόμπε - Στρόμσγκοντσετ/Στεάουα
Ραμποτνίσκι/Ελσίνκι - ΑΠΟΕΛ

(Γκρουπ μη πρωταθλητών)
Σταντάρ Λιέγης - Παναθηναϊκός
Ντιεπρ - Κοπεγχάγη
Φέγενορντ - Μπεσίκτας
Γκρασχόπερ - Λιλ
ΑΕΛ - Ζενίτ

Πηγή: www.pamesports.gr

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ