Συγκλονιστικός ο Τσαμουδάκης

Του Κάρολου ΣΑΡΓΟΛΟΓΟΥ

Φανταστική κούρσα πραγματοποίησε ο μόλις 18χρόνος Ζαχαρίας Τσαμουδάκης ο οποίος μετά από συγκλονιστικό αγώνα στον τελικό των 10.000μ. βάδην Εφήβων, κονιορτοποίησε το δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας με 40.35.89 (το προηγούμενο ρεκόρ είχε ο ίδιος με 42.01.41) και κατέλαβε την έκτη θέση.

Ό ταλαντούχος βαδιστής του Ναπολέοντα ΚΕΦΑΛΟΠΟΥΛΟΥ μετά από αυτόν τον “μυθικό αγώνα” απέδειξε πως είναι έτοιμος, αν δεν παρουσιαστούν αστάθμητοι παράγοντες να εισέλθει στην χωρία των κορυφαίων Βαδιστών της Υδρογείου καθότι είναι ένα τεράστιο ταλέντο αδαμαντίνου χαρακτήρα με σπάνια αθλητικά στοιχεία. Σημειωτέον ότι ο Τσαμουδάκης θα είναι έφηβος και του χρόνου όταν θα διενεργηθεί το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων στην Σουηδία.

Αντίθετα με τον Τσαμουδάκη δεν τα κατάφερε ο έτερος βαδιστής μας Γιάννης Βαίτσης ο οποίος αφού δέχτηκε τρεις κάρτες για αντικανονικό βάδισμα ακυρώθηκε.

Ο προαναφερθείς αγώνας ήταν ανεπανάληπτος κυριολεκτικά αν αναλογιστεί κανείς ότι δημιουργήθηκαν κατά την διάρκεια του (μετείχαν 37 βαδιστές) ένα Ρεκόρ Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων, πέντε εθνικά 22 ατομικά και 31 φετεινές καλύτερες επιδόσεις, σε ένα αγώνα όπου τερμάτισαν 33 αθλητές.

Οι πρώτοι δεκαπέντε βαδιστές στον τελικό των 10.000μ. βάδην Εφήβων ήταν οι εξής:

15) Πάμπλο ΟΛΙΒΑ (Ισπανία) 42.41.08

Αγωνιζόμενος στο πρώτο προκριματικό γκρούπ της Δισκοβολίας ο Κυριάκος Ζώτος είχε καλύτερη βολή στην τρίτη του προσπάθεια 53,88μ., βολή μη αρκετή ούτε για τον ίδιο , πολύ δε περισσότερο για να εξασφαλίσει την πρόκριση του στον τελικό. Αναλυτικά οι τρεις προσπάθειες του Ζώτου ήταν : 50,50-53,58-53,88. Τοιουτοτρόπως ήταν δωδέκατος στο πρώτο γκρουπ όπου μετείχαν 14 ρίπτες και …. επί συνόλου  29 αθλητών και των δυο γκρουπ.

Στον τελικό του αγωνίσματος της Δισκοβολίας Εφήβων προκρίθηκαν οι εξής από τα δυο προκριματικά Γκρουπ: