Υποβιβάστηκε η Εθνική Νεανίδων

Η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων ηττήθηκε (42-52) από τη Λιθουανία στο τελευταίο της παιχνίδι στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Πορτογαλία και υποβιβάστηκε στην β’ κατηγορία της διοργάνωσης.
Το παιγνίδι με τη Λιθουανία χάθηκε στην επίθεση. Στην άμυνα οι παίκτριες του Ευριπίδη Μελετιάδη έπαιξαν δυνατά και συγκεντρωμένα οδηγώντας τις αντιπάλους τους σε πολύ περισσότερα λάθη (20 έναντι 12) και σε αστοχία στα τρίποντα (3/14).
Στην επίθεση όμως η Εθνική Ομάδα είχε τραγικά ποσοστά ευστοχία στα δίποντα (12/48 25%). Αν μάλιστα αφαιρέσουμε το καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο (7/11) στις τρεις υπόλοιπες περιόδου η απόδοση ήταν 5/36 δ. (14%).
Παρά το νευρικό και άστοχο ξεκίνημα (2-9 στο΄5 και 4-11 στο 10΄) το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μέσα από τη άμυνα και εύστοχες επιθετικές επιλογές ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε με 1/2 βολές της Παυλοπούλου στο 19΄ (19-19). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε υπέρ της Λιθουανία με 19-22.
Στις αρχές της επανάληψης η Εθνική Ομάδα εμφάνισε το κακό της πρόσωπο επιτρέποντας στη Λιθουανία να φτάσει στο + 14 (22-36) στο 25΄. Μέσα σε δύο λεπτά και με επιθετικό κρεσέντο των Χριστινάκη και Παυλοπούλου η διαφορά πέφτει σε απόσταση βολής (33-36). Η προσπάθεια αυτή όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια (33-42 στο 31΄).Σ αυτή τη τελευταία περίοδο του αγώνα η ομάδα του Ευριπίδη Μελετιάδη πάλευε να μειώσει την διάφορα και το κατάφερε ως ένα βαθμό 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (42-46). Δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια στο υπόλοιπο διάστημα.
Οι δυο ψηλές της Λιθουανίας, Ζουσκαϊτι 21 π. (21 π., 5ασ.) και Σαρουσκαϊτι 12 π. (5 ρ.) έκαναν τη ζημιά στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αφού οι περιφερειακές έμεινα σε ρηχά νερά.
Δεκάλεπτα: 4-11, 19-22, 33-41, 42-52.Ελλάδα (Μελετιάδης): Κυλαζίδου 6 (4ασ.), Πολύζου 2, Γεροστεργίου 4 (1/4 τρ., 7 ρ.), Θεοδώρου, Παυλοπούλου 9(2), Χριστινάκη 8(1), Καραμπάτσα 5, Στεφάνου 2, Μαντά, Φασούλα 6.