Ήττα για τον ΟΦΗ από την Ντε Χαάγκ

29 Ιουλίου 2014

Παρουσιάζοντας δύο αγωνιστικά πρόσωπα ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 1-0 από την Ντε Χαάγκ στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο δυσκολεύτηκε αρκετά να κυκλοφορήσει την μπάλα και ήταν πολλές οι φορές που οι κρητικοί είδαν τους αντιπάλους τους να φτάνουν με αξιώσεις στην εστία του Δασκαλάκη.

Οι Ολλανδοί απείλησαν για πρώτη φορά στο 16' με τον Βαν Ντούιντεν και ο ίδιος παίκτης έχασε σπουδαία, διπλή ευκαιρία στο 31' όταν δεν κατάφερε να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στην κενή εστία και εν συνεχεία ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απέκρουσε σε κόρνερ. Τελικά, το γκολ για την Ντε Χαάγκ ήρθε έξι λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 45' όταν ο Άλμπερτ έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και "έγραψε" το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΟΦΗ επιχείρησαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να βγουν μπροστά για την ισοφάριση. Στο 73' ο Μακρής έκανε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ όμως ο Χάνσεν απέκρουσε και δύο λεπτά αργότερα το σουτ από τον Κάλαϊτζιτς κατέληξε άουτ. Στο 85' ο Χάνσεν είπε και πάλι "όχι" αυτή τη φορά στον Σίσιτς και το 1-0 υπέρ των Ολλανδών παρέμεινε μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

Η σύνθεση του ΟΦΗ: ΟΦΗ: Δασκαλάκης, Στάθης (61' Μονιάκης), Μιλιάζες, Φαζός, Τριποτσέρης, Μπανούσης (46' Κάλαϊτζιτς), Φραγκουλάκης (72' Τζορτζ), Μακρής, Ροβίθης, Κουτσιανικούλης (46' Σίσιτις), Πετρόπουλος (61' Αρτόλα).