Νίκησε η Γαλλία σε «τρελό» αγώνα

Η Γαλλία, την οποία θα αντιμετωπίσει αύριο (9/8, 8 μ.μ., ΑΝΤ1) η Εθνική ομάδα, νίκησε την Κροατία (81-71) στον δεύτερο αγώνα της πρεμιέρας του τουρνουά του Πο της Γαλλίας.

Ήταν ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ και αυξομειώσεις στην απόδοση των δύο ομάδων. Οι «τρικολόρ» μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με 24-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως, οι Κροάτες με επιμέρους σκορ 54-23 στην συνέχεια, τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων (64-57). Η Γαλλία, όμως, «επέστρεψε» στο ματς και με επιμέρους σκορ 24-7 πήρε την νίκη και με διψήφια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 44-33, 57-64, 81-71.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 14 (1), Μπατούμ 8 (1), Πιετρούς 2, Μαϊνμι 8, Ζελαμπάλ 10 (2), Λοβέρν 3 (1), Τζάκσον 8 (2), Φουρνιέ 2, Ντε Κολό 13, Γκομπέρτ 7, Τίλι 3, Μπουνγκού Κολό 3.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ρέπεσα): Τόμιτς 6, Μπογκντάνοβιτς 8 (1), Σάριτς 17, Ρούντεζ, Ούκιτς 3 (1), Σιμόν 4, Ντέλας 7, Ζόριτς 20 (1), Λαφαγιέτ 6, Μπάμπιτς, Χεζόνια.