Νίκη για την βελτιωμένη Εθνική!

Η Εθνική ομάδα σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με την χθεσινή (16/8) εμφάνιση της απέναντι στην Λιθουανία, νίκησε την Σλοβενία με 79-71 στην δεύτερη ημέρα του τουρνουά του Κάουνας, στο οποίο μετέχει στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας (30/8-14/9).

Η Εθνική ομάδα μπήκε στον αγώνα με ενέργεια στην άμυνα και από την καλή άμυνα της βρήκε ρυθμό στην επίθεση και ευστοχία από μακριά. Με τρία τρίποντα των Παπανικολάου, Βασιλειάδη και Μάντζαρη προηγήθηκε με 18-6 στο 7’ και με νέο καλάθι του «Παπ» με 20-8 λίγο πριν το 8΄.

Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η «επίσημη αγαπημένη» ξέφυγε στο σκορ και με 13 πόντους (23-10). Η Εθνική συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και να επιδιώκει την γρήγορη εκδήλωση των επιθέσεων της και με τρεις πόντους  του Γιάννη Μπουρούση προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (28-14) λίγο μετά το 13’.

Λάθη στην επίθεση δεν επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να αυξήσει περισσότερο την διαφορά, αλλά η συγκέντρωση και η ενέργεια της Εθνικής δεν άφησαν τους Σλοβένους να απειλήσουν. Η διαφορά μειώθηκε μέχρι τους 8 (34-26) με τρίποντο του Ζόραν Ντράγκιτς λίγο πριν το 18’. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την καλύτερη παραγωγή της Εθνικής σε εικοσάλεπτο των μέχρι τώρα φιλικών αγώνων της και την διαφορά στους οκτώ (38-30).

Η ελληνική ομάδα δεν μπήκε συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και η Σλοβενία με δύο τρίποντα του Ντόμεν Λόρμπεκ και επιμέρους σκορ 10-2 μείωσε στο καλάθι (42-40) στο 23’. Η Εθνική, όμως, γρήγορα συνήλθε, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, κυκλοφόρησε γρήγορα και σωστά την μπάλα στην επίθεση και με τον Κώστα Σλούκα πολύ καλό στον δημιουργικό τομέα και πέντε σερί πόντους (καλάθι και τρίποντο) του Γιάννη Μπουρούση ξέφυγε με 50-42 περίπου 4’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με δύο βολές του Παπανικολάου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο επίπεδο (52-42) και με πέντε σερί πόντους (καλάθι και τρίποντο) του Κώστα Καϊμακόγλου έφτασε πάλι τους 13 (57-44) περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 30-38, 49-59, 71-79.