Δύσκολα η Λιθουανία την Νέα Ζηλανδία

Με 30 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και χωρίς τον Ντονάτας Μοτιεγιούνας η Λιθουανία νίκησε δύσκολα την Νέα Ζηλανδία (85-79) στον δεύτερο αγώνα της δεύτερης ημέρας του τουρνουά του Κάουνας.

Η Νέα Ζηλανδία είχε το προβάδισμα στα 3/4 της αναμέτρησης (σκορ των πρώτων τριών περιόδων: 18-23, 37-41, 55-58), αλλά η Λιθουανία με επιμέρους σκορ 30-17 στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε την νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιόνας Βαλαντσιούνας (φωτογραφία) με 19 πόντους. Ο Γιόνας Καζλάουσκας, προπονητής της Λιθουανίας, άφησε εκτός δωδεκάδας τον Μοτιεγιούνας, που είχε διακριθεί στο χθεσινό (16/8) ματς κόντρα στην Εθνική.

Από την αυριανή (18/8, 6.15 μ.μ., ΑΝΤ1) αντίπαλο της ελληνικής ομάδας Νέα Ζηλανδία, προσπάθησε περισσότερο ο Κερκ Πένι με 26 πόντους.