Η Λίβερπουλ ταπείνωσε την Τότεναμ (videos)

Στις νίκες με θριαμβευτικό τρόπο επέστρεψε η Λίβερπουλ, καθώς… πέρασε με 3-0 από το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», κόντρα στην Τότεναμ, στο ντεμπούτο του Μάριο Μπαλοτέλι! Συνεχίζει αήττητη η Άστον Βίλα, 2-1 την Χαλ…

Η αντίπαλος του Αστέρας Τρίπολης στο Γιουρόπα Λιγκ έχασε το αήττητη (μετρούσε 2-0-0). Η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη και δίκαια έφτασε σε μια μεγάλη νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Στέρλινγκ στο 8’, ενώ οι «πετεινοί» λίγο πριν από το ημίχρονο είχαν την ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, αλλά ο  Μινιολέ σταμάτησε τον Σαντλί. Στο 49′ ο Τζέραρντ με πέναλτι πέτυχε το 2-0, και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αλμπέρτο Μορένο, ο οποίος έκλεψε την μπάλα αριστερά στην άμυνα, με εκπληκτική κούρσα μπήκε στην περιοχή και σκόραρε με διαγώνιο σουτ. Όσο για τον Μπαλοτέλι, ο Ιταλός άσος αγωνίστηκε 61 λεπτά και έχασε δύο καλές ευκαιρίες.

Οι συνθέσεις
ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Έρικ Ντάιερ, Καμπούλ, Βερτόνχεν, Ρόουζ (72′ Μπεν Ντέιβις), Μπενταλέμπ (59′ Ντεμπελέ), Ετιέν Καπού, Έρικσεν (59′ Τάουνσεντ), Λαμέλα, Σαντλί, Αντεμπαγιόρ.
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Μανκίγιο, Λόβρεν, Σακό, Αλμπέρτο Μορένο, Τζέραρντ, Χέντερσον, Τζο Άλεν (61′ Εμρέ Τσαν), Στέρλινγκ (86′ Χοσέ Ενρίκε), Στάριτζ, Μπαλοτέλι (61′ Μάρκοβιτς).

Η Άστον Βίλα κατάφερε και πήρε τη νίκη εντός με 2-1 κόντρα στην Χαλ, διατηρώντας και καλή παράδοση που έχει με τις «τίγρεις». Έτσι, οι «χωριάτες» πέρασαν στην 2η θέση με 7 βαθμούς, ενώ η Χαλ έμεινε στους 4. Η Άστον Βίλα έκανε το 1-0 με τον Αγκμπονλαχόρ στο 14’, ενώ ο  Βάιμαν στο 36’ πέτυχε το 2-0. Η Χαλ μείωσε με τον Γέλαβιτς στο 74’…

Αναλυτικά για την 3η αγωνιστική στην Πρέμιερ Λιγκ έχουμε:
Σάββατο
Μπέρνλι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0
Μάντσεστερ Σίτι – Στόουκ 0-1 (58′ Μαμ Μπιράμ Ντιούφ)
Νιούκαστλ – Κρίσταλ Πάλας 3-3 (37′ Γιάνμαατ, 73′ Άαρονς, 88′ Γουίλιαμσον / 1′ Γκέιλι, 48′ Πάντσεον, 95′ Ζαά)
ΚΠΡ – Σάντερλαντ 1-0 (45’+2 Όστιν)
Σουόνσι – Γουέστ Μπρομ 3-0 (2′, 71′ Νέιθαν Ντάιερ, 24′ Ράουτλετζ)
Γουέστ Χαμ – Σαουθάμπτον 1-3 (27′ Νομπλ / 45′, 68′ Σνιντερλέν, 83′ Γκρατσιάνο Πελέ)
ΈβερτονΤσέλσι 3-6 (45′ Μιραλάς, 69′ Νέισμιθ, 76′ Ετο’ό / 1′, 90′ Ντιέγκο Κόστα, 67′ αυτ. Κόουλμαν, 74′ Μάτιτς, 77′ Ραμίρες)