Το «2 στα 2» η Λιθουανία

Ένα ημίχρονο άντεξε η Ανγκόλα απέναντι στην Λιθουανία. Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας βρήκε τον τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 75-62.
Αν και η Λιθουανία είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν βρέθηκε καθόλου πίσω στο σκορ, η Ανγκόλα έβρισκε τον τρόπο, περισσότερο λόγο της χαλαρής άμυνας των Λιθουανών, να φτάνει στο καλάθι τους. Έτσι η περίοδος έληξε με τους Λιθουανούς να προηγούνται με βραχεία κεφαλή, 23-22. Οι άμυνες και η αστοχία ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία του δεύτερου δεκαλέπτου και οι ομάδας πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά ενός τρίποντου, 38-35.
Προφανώς ο Καζλάουσκας έβαλε τις φωνές στους παίκτες του στα αποδυτήρια και πήραν μπροστά. Με καλή άμυνα και με σωστές επιθετικές επιλογές τέλειωσαν την περίοδο έχοντας χτίσει μία ικανοποιητική διαφορά 14 πόντων, για το 63-49. Πολλά χαμένα καλάθια, ακόμα και λεί απ ήταν το σκηνικό που συνέθετε την τέταρτη και τελευταία περίοδο κάτι που άλλωστε δείχνει και το επιμέρους 12-13 σκορ περιόδου. Τελικά η Λιθουανία με ένα καλό δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τη νίκη και να φτάσει τους 4 βαθμούς στον τέταρτο όμιλο του Μουντομπάσκετ.
Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ο Βαλαντσιούνας με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για την Ανγκόλα ο Μίνγκας με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-35, 63-49, 75-62
Λιθουανία: Πότσιους 9, Γιουσκεβίτσιους 9, Κουζμίνσκας 2, Ντ. Λαβρίνοβιτς 7, Ματσιούλις 8, Σεϊμπούτις 8, Γιασάιτις, Μοτιεγιούνας 12, Κ.Λαβρίνοβιτς, Γιανκούνας 9, Βαλαντσιούνας 11, Βασιλιάουσκας
Ανγκόλα: Σιπριάνο 13, Κόστα 5, Φόρτες 5, Ενντονιεμά, Σαντος, Γιοακίμ 2, Γκόμεζ 4, Μουρ 11, Μορέιρα 2, Μάνουελ2, Μπάρος 6, Μίνγκας 14