Της ανατροπής το… κάγκελο (γενικώς)

1 Σεπτεμβρίου 2014

Τόσες ανατροπές φέτος στον Παναθηναϊκό δεν πρέπει να έχουν ξανα(ματα)γίνει. Και δεν ομιλούμε μόνο για τον αγώνα με τον Πανιώνιο. Για να θυμηθούμε λίγο με χρονική σειρά.

Πρώτο παιχνίδι με τη Σταντάρ στη Λιέγη. Ο Παναθηναϊκός φέρνει τούμπα τη σειρά βάσει του χωρισμού των γκρουπ στην κλήρωση και δείχνει αυτός ο ισχυρός του ζευγαριού. Παρά ταύτα δεν παίρνει τη νίκη στο Βέλγιο.

Ρεβάνς με τη Σταντάρ. Το Τριφύλλι παίρνει γρήγορα κεφάλι στο σκορ και όλοι θεωρούν ότι έκανε την ανατροπή, παίρνοντας την πρόκριση. Προέκυψε ανατροπή της… ανατροπής και οι Βέλγοι εκμεταλλευόμενοι τον αλόγιστο ενθουσιασμό των Πρασίνων, βάζουν δύο γκολ στο πιτς φυτίλι και φυτιλιάζουν τα όνειρα του Παναθηναϊκού. Ο καταιγισμός χαμένων ευκαιρία που ακολούθησε δεν έφερε την ανατροπή εις τον κύβο.

Πρώτο ματς με Μίντιλαντ και ο Παναθηναϊκός δέχεται γκολ από το πουθενά. Αρχίζουν να ζώνουν τα φίδια τους πάντες για ανατροπή ισορροπιών. Όμως ένας Σουηδός διαλύει τους Δανούς και το 0-1 γίνεται 4-1 χάρη στον Μάρκους Μπεργκ τον μετρ των ανατροπών.

Πρεμιέρα πρωταθλήματος με τον Λεβαδειακό και οικτρή εικόνα του Παναθηναϊκού για ένα ημίχρονο. Χάνει τον Μπεργκ με σοβαρό τραυματισμό, βλέπει τη στέγη Καλατράβα αντί για την ανατροπή του Σουηδού και ο διαιτητής, χάνει και ο Τριανταφυλλόπουλος τον Κώτσιο, ε δεν θέλει και πολύ: 0-1. Η ομάδα της Λεβαδειάς φέρνει τα πάνω κάτω αλλά ο Παναθηναϊκός προλαβαίνει να σώσει το βαθμό σε μισή ανατροπή.

Στη ρεβάνς με τη Μίντιλαντ επικρατεί τρικυμία για ένα 20λεπτο αλλά οι Δανοί δεν σκοράρουν. Θα το κάνει ο Παναθηναϊκός στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και εκεί που δείχνει να «καθαρίζει», ισοφαρίζεται. Πριν σκεφτεί κανείς ότι προκύπτει αρνητική ανατροπή, φτάνει ο σίφουνας Κλωναρίδης και βάζει τα πράγματα στη θέση τους.

Και έρχεται το ματς με τον Πανιώνιο στο άδειο γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός δεν βλέπεται, εξαιρουμένου ένα συμπαθητικού δεκαλέπτου από το 58’ έως το 68’. Οι Κυανέρυθροι στη μοναδική σοβαρή απειλή σκοράρουν στο 85’ και όλοι εντός και εκτός συνόρων θεωρούν ότι το Τριφύλλι την πάτησε. Τρία λεπτά καθυστερήσεων χρειάστηκε  ο Παναθηναϊκός με Ατζαγκούν και Πέτριτς για να πετύχει τη μητέρα των ανατροπών.

Μα οι ανατροπές δεν σταματούν εδώ. Εάν δει κανείς τι συνέβη στα μεταγραφικά του Παναθηναϊκού φέτος, θα καταλάβει ότι ήρθαν τα πάνω – κάτω και τούμπαλιν καμιά δεκαριά φορές. Τι είπατε; Έχουμε κάποιες ώρες μέχρι τη λήξη των μεταγραφών; Ε τότε ας περιμένουμε και τα λέμε μαζικά για τις εξωαγωνιστικές ανατροπές του Τριφυλλιού.

Πάντως, καλού- κακού και αφού ήρθε το θετικό αποτέλεσμα, ας κοιτάξουν στον καθρέφτη τους στον Παναθηναϊκό. Το ένα προφίλ είναι ωραίο, σφριγηλό, γενναίο, παθιασμένο, αποφασισμένο. Είναι αυτό που κάνει τις θετικές ανατροπές. Το άλλο προφίλ είναι ζορισμένο, κακομούτσουνο, αδιάφορο. Μόνη ελπίδα για να πιάσει το… μπότοξ στην άσχημη πλευρά είναι η συνειδητοποίηση ότι τα προφίλ είναι δύο και όχι ένα.