Επέβαλε το νόμο του το Μεξικό

Εύκολο έργο, όσο δείχνει και το τελικό 79-55, είχε το Μεξικό απέναντι στην Ανγκόλα, για την τρίτη αγωνιστική στο Δ’ όμιλο του Μουντομπάσκετ.
Η Ανγκόλα αιφνιδίασε κάπως τους Μεξικανούς στο πρώτο δεκάλεπτο και ενώ δεν δημιουργήθηκε καμία αξιόλογη διαφορά κατάφερε να σημειώσει 20 πόντους και να προηγηθεί με την λήξη του, με 20-15. Τα πράγματα βελτιώθηκαν για του Κεντροαμερικανούς όταν έπαιξαν άμυνα και έκλεισαν τους εύκολος δρόμους για το καλάθι τους. 15-21 το επιμέρους σκορ περιόδου για το Μεξικό και το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με το 35-36.
Στο δεύτερο μέρος το Μεξικό ήταν αποτελεσματικότερο σε άμυνα και επίθεση και δέχθηκε συνολικά 20 πόντους την ώρα που σημειώσε 43. Από την αρχή της τρίτης περιόδου φαινόταν πως δεν θα άλλαξε κάτι στην ροή του αγώνα. Καλύτεροι για την Ανγκόλα ο Γιόακιμ με 13 και Μορέιρα επίσης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Αγιόν με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ όπως και ο Ερνάντεζ με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-36, 45-57, 55-79
Ανγκόλα (Μασέντο): Τσιπριάνο 3 , Κόστα 5, Φόρτες 7, Εντονέμια 5, Σάντος, Γιοακίμ 13, Γκόμεζ, Μουρ, Μορέιρα 13, Μάνουελ 2, Μπάρος 2), Μίνγκας 5
Μεξικό (Βαλντεολμίλος): Στολ 6, Ράμος, Μαρτίνεθ, Γκουτιέρεζ 6, Αγιόν 17, Κρουζ 14, Μέθα, Χερνάντεζ 24, Μέντεζ, Παράντα.