Ουκρανική «σφαλιάρα»

Η Ουκρανία πήρε την δεύτερη της νίκη στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας, αυτή τη φορά απέναντι στην Τουρκία, με 64-58, για την τρίτη αγωνιστική του Γ’ ομίλου. Η Τουρκία από την άλλη μπαίνει σε περιπέτειες όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση αφού ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα του Άταμαν.
Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Ουκρανοί φαίνονταν πιο διαβασμένοι ωστόσο η Τουρκία ήταν εκείνη που πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με βραχεία κεφαλή, 26-25.
Το ίδιο ισορροπημένο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά φαινόταν πως η Ουκρανία πίστευε στη νίκη και είχε και καλύτερα ποσοστά. Το σκορ ήταν πολύ χαμηλό, αφού με τη λήξη της τρίτης περιόδου η Ουκρανία ήταν μπροστά με 2 πόντους, στο 41-39. Οι Τούρκοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να ανατρέψουν την κατάσταση, όμως δεν ήταν ούτε ψύχραιμοι ούτε εύστοχοι. Μοιραία λοιπόν η Ουκρανία πήρε τη νίκη με το τελικό 64-58.
Κομβικός παίχτης για τους νικητές ο Μισουλά με 19 πόντους και ο Ζάιτσεφ με 12. Για τους ηττημένους ο Ασίκ πέτυχε 16 πόντους ενώ ο Πρελζιτς 14.
Τα δεκάλεπτα: 13-13, 25-26, 41-39, 64-58
Ουκρανία: Πουστοζβόνοβ 4, Τζίτερ 10, Μίσουλα 19, Μιχαιλιούκ, Γκλαντίρ, Λίποβι 7, Νατιάζκο 4, Ζαμπιρτσένκο 3, Κορνιένκο, Ζάιτσεβ 12, Πουτσόβι, Κράβτσοβ 5
Τουρκία: Οσμάν, Γκιουλέρ 3, Ερμίς, Ακιόλ 3, Χερσέκ, Πρέλντζιτς 14, Τουντσερί 2, Σαβάς 7, Γιονλούμ 4, Αρσλάν 9, Ασίκ 16, Αλντεμίρ