Όταν έπαιξαν άμυνα έδωσαν παράσταση!

Όταν η ομάδα των ΗΠΑ αποφάσισε να παίξει άμυνα «έπνιξε» την Σλοβενία και με επιμέρους σκορ 70-34 στο δεύτερο ημίχρονο… έσπασε τα κοντέρ (119-76)! Οι Αμερικανοί έδωσαν παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο και… σκληρό μάθημα στους Σλοβένους, που για ένα ημίχρονο αντιστάθηκαν (σκορ 49-42). Οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν στον πρώτο ημιτελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου της Ισπανίας την Λιθουανία το βράδυ της Πέμπτης (11/9, 10 μ.μ.).
Πάρα τα 14 επιθετικά ριμπάουντ μόνο στην πρώτη περίοδο, οι ΗΠΑ δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και να… ανοίξουν την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, γιατί ήταν νωχελικοί στην άμυνα και στην επίθεση προσπαθούν να σκοράρουν με μια πάσα. Οι Σλοβένοι παρότι είχαν έντονο πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ έπαιζαν πιο ορθολογικό μπάσκετ και κατάφεραν να κρατούν την διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα. Μόνο μια φορά, στο 13’ οι ΗΠΑ προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (37-26).
Τα δεκάλεπτα: 22-29, 42-49, 64-86, 76-119.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 9 (1 τρ., 6 ρ.), Σλόκαρ 7 (1), Νίκολιτς, Πρέπελιτς, 9 (1), Μούριτς 6, Μπλάζιτς, Ζούπαν 2, Γκ. Ντράγκιτς 13 (1), Ζ. Ντράγκιτς 11 (2), Λόρμπεκ 3 (1), Ομιτς 4.
ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 6, Τόμπσον 20 (4), Ρόουζ 12 (5 ασ.), Φαρίντ 14 (10 ρ.), Γκέι 7 (2), ΝτεΡόζαν 6, Ιρβινγκ 12 (1), Πλάμλι 4, Κάζινς 9 (5 ρ.), Χάρντεν 14 (2 τρ. 5 ασ.), Ντέιβις 13 (11 ρ.),Ντράμοντ 2.