Πόντο πόντο προχωρούν Λεβαδειακός και Πανθρακικός

Τη δεύτερη ισοπαλία τους σε τρεις αγωνιστικές γνώρισαν Λεβαδειακό και Πανθρακικός, καθώς μετά από 90 λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1. Αρκετά καλό το θέαμα στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Α’ Ημίχρονο:

Με 4-2-3-1 παρατάχθηκαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Το ματς είχε καλό ρυθμό και οι ευκαιρίες απόλυτα μοιρασμένες στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο δέκατο λεπτό. Ο Μπαϊκαρά έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Ιγκόρ έπιασε εύκολα την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ. Με αυτό το γκολ ο Βραζιλιάνος έγινε ο πρώτος σκόρερ του Παθρακικού στη μεγάλη κατηγορία με 13 γκολ, αφήνοντας πίσω του τον Δημήτρη Παπαδόπουλο. Ο Λεβαδειακός ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια, κέρδισε μέτρα και έφτασε στην ισοφάριση. Από εκτέλεση φάουλ του Ορτέγκα από τα δεξιά στο 36, ο Βούκσεβιτς με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έφερε το παιχνίδι στα ίσια!!! Λίγο πριν από τη λήξη του ο Πανθρακικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2. Ο Πίντερ έκανε λάθος, ο Ίγκορ έκλεψε, έδωσε στον Πέρεθ αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ.

Β’ Ημίχρονο:

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Πανθρακικό πάντως να έχει περισσότερες δυνάμεις και να προσπαθεί για τη νίκη μέχρι το τέλος του ματς. Στο 48′ τρομερή ατομική ενέργεια απ’ τον Ορτέγκα, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή απ’ τα δεξιά αλλά το σουτ του εξουδετερώθηκε απ’ τον Φερνάντες . Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βούκσεβιτς έπιασε ξανά την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας των Ακριτών είπε ξανά όχι. Η είσοδος του Ντιγκινί άλλαξε τις ισορροπίες μετά το 60 και ο Πανθρακικός έγινε πιο απειλητικός. Ο Γάλλος είχε μια καλή ευκαιρία στο 66. Δέκα λεπτά μετά από σέντρα του Ποτουρίδη απ’ τα αριστερά, ο επιθετικός της ακριτικής ομάδας βρισκόταν στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

Που κρίθηκε: Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες αλλά υστέρησαν αρκετά στην τελική ενέργεια. Η ισοπαλία θεωρούμε ότι ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Η σφυρίχτρα: Ο διαιτητής Κομίνης ήταν καλός στα καθήκοντά του.

Παικτης από “χρυσάφι”: Αυτή τη διάκριση θα πάρουν εξίσου ο Βούκσεβιτς για την συνολική απόδοσή του, με τον Ίγκορ, για το ρεκόρ τερμάτων με τη φανέλα του Πανθρακικού.

Λεβαδειακός (Σ. Παντελίδης): Στρατηλάτης, Πρόγιτς, Πιντέρ, Τόμας, Γεωργιάδης, Βούκσεβιτς, Γκόμεζ, Ζίτο, Ορτέγκα, Μιλοσάβλιεφ, Μάντζιος

Πανανθρακικός (Α. Μάντζιος): Φερνάντες, Εμπόου, Σερφά, Παπαγεωργίου, Μπαϊκαρά, Πέρεθ, Λαδάκης, Ποτουρίδης, Τζάνης, Χασομέρης, Ίγκορ