Προκαλούν τα αντισυλληπτικά χάπια ραγάδες;

17 Σεπτεμβρίου 2014
Αλεξάνδρα, 36 ετών ρωτά

Αναγνώστριά μας ρωτά: 

Γεια σας θα ήθελα τη βοήθεια σας για ένα θέμα που με απασχολεί Τους τελευταίους πέντε μήνες παίρνω αντισυλληπτικά χάπια λόγο πολυκυστικών ωοθήκων Το θέμα είναι ότι τα χάπια αυτά μου προκάλεσαν απότομο πρήξιμο στο στήθος και αυτό είχε ως αποτέλεσμα την εμφάνιση πολλών ραγάδων Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο τρόπο αντιμετώπισης των ραγάδων Υπάρχει κάποια αποτελεσμάτικη μέθοδος αντιμετώπισης Οι διάφορες κρέμες που κυκλοφορούν στο εμπόριο μπορούν να βοηθήσουν Αν είναι εφικτό θα επιθυμούσα τις συμβουλές κάποιου δερματολόγου. Ευχαριστώ.



Απαντά ο Δερματολόγος- Αφροδισιολόγος Δημήτρης Καπετανάκης

Καλησπέρα,
Οι κρέμες που κυκλοφορούν λειτουργούν προληπτικά, έτσι ώστε να μην είναι εύκολο να δημιουργηθούν οι ραγάδες. Θεραπευτικά και εφ'όσον είναι πρόσφατες λειτουργούν από πολύ έως αρκετά καλά τα laser.


ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ