«Δραπέτευσαν» με την πρόκριση Εθνικός, Παγκράτι!

20 Σεπτεμβρίου 2014

Ο Εθνικός και το Παγκράτι με εκτός έδρας νίκες προκρίθηκαν στην δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Εθνικός του Τζίμη Κουστένη (φωτογραφία) με κορυφαίο τον αρχηγό του, Γιώργο Κουκά, «δραπέτευσε» με την πρόκριση από την Κρήτη (78-66 τον ΟΦΗ). Η ομάδα του Πειραιά κυριάρχησε στα τελευταία 13’, όταν με επιμέρους σκορ 36-25 έφτασε στην επικράτηση από το ισχνό προβάδισμα (42-41) του 27’.

Με πρωταγωνιστή τον «δανεικό» από την Κηφισιά Γιάννη Χατζηνικόλα, το Παγκράτι νίκησε στην Λευκάδα την Δόξα (82-79). Μετά το πρώτο δεκάλεπτο (29-20 για την Δόξα), οι «ροσονέρι» με «όπλο» την άμυνα τους επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έφτασε στην νίκη με τον Δέδε να πετυχαίνει καθοριστικό τρίποντο στο τέλος και να διαμορφώνει το 82-75.

ΟΦΗ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 66-78

Διαιτητές: Παντελίδης-Κοτσιμπός-Δελληγιανίδης

Δεκάλεπτα: 20-17, 31-36, 43-52, 66-78.

ΟΦΗ (Τακιάνος): Μποχωρίδης 3 (1), Σταμπουλής 3, Ραζής 4, Μαυρογιάννης 2, Στυλιανού 14 (4), Λιανός 16 (2), Κιτσούλης 15 (2), Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 3, Σκλήβας 4.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κουστένης): Παπαδιονυσίου, Μούκας 12 (4), Κουκάς 24 (5), Τσιότρας 5 (1), Ζούμπος 7 (1), Ραδίτσας, Γκιζόγιαννης 15, Μαχαίρας 6, Βαβάτσικος 3, Αναγνωστόπουλος 2, Ψυλέας 4, Καρυπίδης, Ραδίτσας.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 79-82

Διαιτητές: Παφίλης – Ταρενίδης Στ. – Ευφραιμίδης.

Δεκάλεπτα: 29-20, 39-46, 57-62, 79-82.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 8, Μάρτζος 17 (3), Γαρμπής, Μουρατίδης 14 (3), Καραδολάμης 7 (1), Συμεωνίδης 11, Αναγνωστόπουλος 4, Αργυρός, Ιωακειμίδης, Σκλάβος 18 (2).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 2, Κοβάσεβιτς 11 (3), Δέδες 3 (1), Παππάς 13 (2), Ψαρόπουλος 9 (1), Παπαντωνάκος 10 (2), Ράπτης 2, Ντιαλλό 8, Κουτρούλιας 7, Χατζηνικόλας 17 (5), Καραϊνδρος.

Το πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδος:

Α” Φάση

Σάββατο 20/9

5. ΟΦΗ - Εθνικός ΟΦΠΦ 66-78

2. ΑΕ Δόξα Λευκάδας - ΑΟ Παγκρατίου 79-82

Κυριακή 21/9 (όλοι οι αγώνες αρχίζουν στις 5 μ.μ.)

1. ΑΕ Ψυχικού - ΚΑΕ ΑΕ Ικάρου Καλλιθέας

3. Αετός ΓΑΣ - ΓΣ Ηρακλής

4. Ηλυσιακός ΑΟ ΚΑΕ - ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά

6. ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας - ΣΕΦΑ ΑΡκαδικός

7. ΓΣ Λαυρίου – ΕΚ Καβάλας

Β Φάση

1η αγωνιστική (24/9)

8. Ν7 - ΑΣ Κόροιβος

9. ΑΕΚ - ΑΟ Κολοσσός Ρόδου ΒΑΠ

10. Ρέθυμνο - Πανελευσινιακός

11. Ν3 - Τρίκαλα

12. Παγκράτι – Απόλλων Πατρών

13. Άρης - Ν4

14. Ν6 - Εθνικός

2η αγωνιστική (27/9)

15. Ν13-Ν ΑΕ Ψυχικού - Ίκαρος Καλλιθέας

16. Ν12 - Ν14

17. Ν9 - Ν10

18. Ν8 - Ν11

3η αγωνιστική (4/10)

19. Ν15 - Ν17

20. Ν16 - Ν18

Γ” Φάση (8/10)

ΑΕ Ν. Κηφισιάς - Ν19

ΠΑΟΚ - ΚΑΟ Δράμας

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Πανιώνιος - Ν20

Πηγή: www.pamesports.gr

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Νέα επίθεση του ISIS αναμένει η ΕΕ
Τα νέα της ημέρας
11:39 Νέα επίθεση του ISIS αναμένει η ΕΕ