Φουλ της ισοπαλία στην Ολλανδία

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Φίτεσε και Χέρενφεν για την 6η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, με την γηπεδούχο να παραμένει προτελευταία, αλλά να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό. Στην 3η θέση είναι η γηπεδούχος ισόβαθμη με την Καμπούρ και στο -1 από την κορυφή, ούσα αήττητη στα πέντε τελευταία της με 3-2-0. Ισοπαλία με σκορ 1-1 είχαμε και στους αγώνες Εξέλσιορ-Ντόρντρεχτ, Ντεν Χάαγκ-Γκόου Αχέντ Ίνγκλς… Φόβοι πως υπέστη κάταγμα περόνης ο Τζιοβάνι Κόρτε της Ντόρντρεχτ.   Στον αγώνα της Φίτεσε με την Χέρενφεν ο Ουθ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 23’, ενώ ο Προύπερ έφερε το ματς στα ίσα έξι λεπτά αργότερα.Η Ντόρντρεχτ, που είναι χαμηλά, πήρε παλικαρίσιο βαθμό λίγο πριν το φινάλε στην έδρα της Εξέλσιορ, η οποία με μια νίκη στα τέσσερα τελευταία της (1-1-2) είναι στην 8η θέση. Όπως είπαμε, το πρώτο ημίχρονο δεν έκλεισε καλά για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 45’+2 ο Τζιοβάνι Κόρτε έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για κάταγμα στην περόνη.Η Εξέλσιορ προηγήθηκε με φοβερό γκολ του Αουσάρ στο 52’, ενώ στο 85’ ο Γκόσενς έφερε το ματς στα ίσα. Στο 88’ για την γηπεδούχο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπρούινς, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή στο ματς στο 68’, στην θέση του Στανς.  Από έναν βαθμό πήραν και οι Ντεν Χάαγκ-Γκόου Αχέντ Ίνγκλς  με το μεταξύ τους 1-1. Η φιλοξενούμενη προηγήθηκε με αυτογκόλ του Ντέρικ, ενώ η γηπεδούχος ισοφάρισε στο 84’ με τον Κράκερ!Αναλυτικά για την 6η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος έχουμε:ΠαρασκευήΒίλεμ – Μπρέντα 2-1 (13’ Σαχάρ, 90+1’ Μπράμπερ/42’ Μάτιτς)ΣάββατοΕξέλσιορ – Ντόρντρεχτ 1-1 (51’ Αουσάρ / 85’ Γκόσενς)Ντεν Χάαγκ – Γκόου Αχέντ Ιγκλς 1-1 (84’ Κράμερ / 60’ αυτ. Ντέρικ)Φίτεσε – Χέρενφεϊν 1-1 (29’ Προύπερ/23’ Ουθ)ΚυριακήΧέρακλες – Τβέντε (13.30)Άλκμααρ – Τσβόλε (15.30)Φέγενορντ – ΆγιαξΑϊντχόφεν – ΚαμπούρΟυτρέχτη – Γκρόνινγκεν (17.45)