Έχασε βαθμούς η Μπράγκα

Νέα απώλεια βαθμών είχε η Μπράγκα στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, καθώς για την 5η αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με τη Νασιονάλ Μαδέιρα 1-1 και έμεινε στην 6η θέση.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 54ο λεπτό λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Αντερλάν Σάντος . Δύο λεπτά μετά, ο Γκομάα κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και να δώσει προβάδισμα στη Νασιονάλ Μαδέιρα.

Ωστόσο, η Μπράγκα βρήκε την απάντηση και ισοφάρισε επτά λεπτά πριν το τέλος με τον Ζε Λουίς, παίρνοντας έτσι την ισοπαλία, αποφεύγοντας την ήττα αλλά μένοντας μακριά από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Πενιαφέλ γεύτηκε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με 2-0 της Σετούμπαλ. Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Γκουέδες να ευστοχεί από τα 11 βήματα στο 11ο λεπτό και τον Αντρέ Φοντές στο 73 να σφραγίζει το τρίποντο για την ομάδα του.