Νίκη του Φιλίππου στο ντέρμπι του Κυπέλλου

Ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε εντός έδρας με 60-58 τον Αρκαδικό στην πιο ενδιαφέρουσα αναμέτρηση της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στην δεύτερη φάση που θα αντιμετωπίσει ξανά στο γήπεδο του, τον Εθνικό Πειραιά.

Ο Φίλιππος του Δημήτρη Γκίμα (φωτο) αν και ήταν πίσω στο σκορ με 13 (27-14 στο 15’ και 30-17 στο 16’) στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στην Τρίτη περίοδο, να προηγηθεί στην τέταρτη και 3’’ πριν το τέλος με γκολ φάουλ του Σωτήρη Γκιουλέκα να πάρει την νίκη.

Στο κλειστό του Στρέφη ο «νεοφώτιστος» στην Α2 Αετός επικράτησε με 72-68 του Ηρακλή στην παράταση και πήρε την πρόκριση στην δεύτερη φάση, για την οποία θα υποδεχθεί την προσεχή Τετάρτη (24/9) τα Τρίκαλα.

Το Ψυχικό με ηγέτη τον Θωμά Νίκου επιβλήθηκε εύκολα με 77-62 της Λιβαδειάς. Άνετη ήταν και η επικράτηση του ανανεωμένου Ηλυσιακού στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ερμή Λαγκαδά. Επιβλητική νίκη πέτυχε, επίσης, το Λαύριο εντός έδρας επί της Καβάλας (68-55).