Νίκη του Φιλίππου στο ντέρμπι του Κυπέλλου

21 Σεπτεμβρίου 2014

Ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε εντός έδρας με 60-58 τον Αρκαδικό στην πιο ενδιαφέρουσα αναμέτρηση της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στην δεύτερη φάση που θα αντιμετωπίσει ξανά στο γήπεδο του, τον Εθνικό Πειραιά.

Ο Φίλιππος του Δημήτρη Γκίμα (φωτο) αν και ήταν πίσω στο σκορ με 13 (27-14 στο 15’ και 30-17 στο 16’) στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στην Τρίτη περίοδο, να προηγηθεί στην τέταρτη και 3’’ πριν το τέλος με γκολ φάουλ του Σωτήρη Γκιουλέκα να πάρει την νίκη.

Στο κλειστό του Στρέφη ο «νεοφώτιστος» στην Α2 Αετός επικράτησε με 72-68 του Ηρακλή στην παράταση και πήρε την πρόκριση στην δεύτερη φάση, για την οποία θα υποδεχθεί την προσεχή Τετάρτη (24/9) τα Τρίκαλα.

Το Ψυχικό με ηγέτη τον Θωμά Νίκου επιβλήθηκε εύκολα με 77-62 της Λιβαδειάς. Άνετη ήταν και η επικράτηση του ανανεωμένου Ηλυσιακού στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ερμή Λαγκαδά. Επιβλητική νίκη πέτυχε, επίσης, το Λαύριο εντός έδρας επί της Καβάλας (68-55).

Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδας:

Σάββατο 20/9

5. ΟΦΗ - Εθνικός ΟΦΠΦ 66-78

2. ΑΕ Δόξα Λευκάδας - ΑΟ Παγκρατίου 79-82

Κυριακή 21/9

1. Ψυχικό - Λιβαδειά 77-62

3. Αετός - Ηρακλής 82-78 (κ.α. 70-70)

4. Ηλυσιακός - Ερμής Λαγκαδά 71-58

6. Φίλιππος Βέροιας - Αρκαδικός 60-58

7. Λαύριο - Καβάλα 68-55

ΨΥΧΙΚΟ – ΛΙΒΑΔΕΙΑ 77-62

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος – Μαγκλογιάννης – Καραβίτης.

Δεκάλεπτα: 17-17, 34-31, 54-48, 77-62.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 17 (3), Αχής 8, Περσίδης, Παπανικολάου 7 (1), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 10, Κορωνίδης 11 (3), Πάνου 5 (1), Ναούμης 7, Λάτοβιτς 7 (1), Ματζιώρης 5 (1).

ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Οικονόμου): Χοτζαλάρι, Τερματζίδης 3 (1), Σάκοτα, Βεσκούκης 22 (2), Σταύρου 10, Μαράντος 7 (1), Ματζιώρης, Λιόντος, Γιανναλέτσος 11, Δημητριάδης 11 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 60-58

Διαιτητές: Πανταζής-Σιμητόπουλος-Συμεωνίδης

Δεκάλεπτα: 11-18, 25-34, 49-51, 60-58

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τραϊανός 6, Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 5 (1), Γκιουλέκας 17 (3), Κασαμπαλής 11, Αργύρης, Τριχόπουλος 10, Λευκαδίτης 7.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Νοέας, Κωνσταντινού 2, Καρύδας 11 (1), Κοψαύτης 7 (1), Χατζής 3 (1), Μάλλιος 9 (1), Αναστασάκης, Θανόπουλος, Εζόμο 6, Τζόρτζεβιτς 20.

Β Φάση

1η αγωνιστική (24/9)

8.Λαύριο - Κόροιβος

9. ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου

10.Ρέθυμνο - Πανελευσινιακός

11.Αετός - Τρίκαλα

12.Παγκράτι - Απόλλων Πατρών

13. Ηλυσιακός - Αρης

14.Φίλιππος Βέροιας - Εθνικός

2η αγωνιστική (27/9)

15.Ν13 - Ψυχικό

16.Ν12 - Ν14

17.Ν9 - Ν10

18.Ν8 - Ν11

3η αγωνιστική (4/10)

19.Ν15 - Ν17

20.Ν16 - Ν18

Γ” Φάση (8/10)

ΑΕ Ν. Κηφισιάς   -Ν19

ΠΑΟΚ - ΚΑΟ Δράμας

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Πανιώνιος - Ν20

Πηγή: www.pamesports.gr

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ