Αστοχία στις βολές, λάθη και νέα «πράσινη» ήττα

Η αστοχία στις βολές (20/32 με τον Μπατίστα να έχει 0/6) και τα πολλά λάθη (17) είχαν ως συνέπεια ο Παναθηναϊκός να ηττηθεί από την Μπάνβιτ (77-74) στον μικρό τελικό του Nick Galis Cup. Ο σέντερ από την Ουρουγουάη αστόχησε σε τέσσερις βολές στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης. Οι χαμένες βολές, από τον Δημήτρη Διαμαντίδη αυτή την φορά, είχαν κοστίσει στον «εξάστερο» την νίκη και στο χθεσινό (20/9) ματς κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και η… σύμπτωση μάλλον οφείλεται στην κούραση των παικτών του Παναθηναϊκού από την προετοιμασία.

Το θετικό για τους «πράσινους» από το διήμερο του τουρνουά στην Θεσσαλονίκη είναι η αναβαθμισμένη αγωνιστική παρουσία των Βλάντο Γιάνκοβιτς, Νίκου Παππά, που μαζί με τον Τζέιμς Γκιστ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού απόψε. Οι «πράσινοι» ταξίδεψαν για την Θεσσαλονίκη χωρίς τους τραυματίες ΝτεΜάρκους Νέλσον, Έι Τζέι Σλότερ και Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και με διάθεση να περάσει την μπάλα μέσα στην ρακέτα. Στο 3’ προηγήθηκε με 12-5, αλλά η τουρκική ομάδα αντέδρασε και ισορρόπησε την κατάσταση (22-18 σκορ της πρώτης περιόδου). Με τον Νίκο Παππά πρωταγωνιστή οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 30-22 λίγο μετά το 12’, αλλά στην συνέχεια δυσκολεύτηκαν από την άμυνα της Μπάνβιτ και η τουρκική ομάδα με επιμέρους σκορ 22-9 τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +5 (44-39).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Γκιστ προηγήθηκε με 47-46 στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά συνέχισε να κάνει λάθη με συνέπεια η Μπάνβιτ να ανακτήσει το προβάδισμα και να τελειώσει το δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων (67-64).

Οι «πράσινοι»  με σερί 6-0 πήραν πάλι το… κεφάλι στο σκορ (70-65) στις αρχές της τελευταίας περιόδου και δυόμιση λεπτά πριν την λήξη του αγώνα προηγήθηκαν με 74-72 με καλάθι του Γιάνκοβιτς. Τα λάθη του Παναθηναϊκού συνεχίστηκαν και η Μπάνβιτ ανέκτησε το προβάδισμα (76-74). Στο τελευταίο λεπτό του ματς ο Μπατίστα αστόχησε σε τέσσερις βολές. Στην τελευταία επίθεση της Μπάνβιτ ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλή άμυνα, η τουρκική ομάδα δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση, αλλά στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα ο Διαμαντίδης αστόχησε σε τρίποντο και μια βολή του Μουτάφ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα 77-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-44, 64-67, 74-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης (4 ριμπ., 2 ασίστ, 4 λάθη), Γιάνκοβιτς 17 (2/4), Φώτσης 3, Παππάς 15 (1/3 τριπ., 5 ασίστ), Διαμαντίδης 8 (6 ασίστ), Γκιστ 19 (3/6 τριπ.), Μπατίστα 10 (8 ριμπ.).

ΜΠΑΝΒΙΤ (Λούκιτς): Βεϊσέογλου 3, Ρόουλαντ 11 (1), Ουλουσόι 2, Καντάν, Ετζ 11 (1), Ντέιβις 2, Μεχία 8, Βερεμένκο 9, Σίμονς 7, Τζεσίμ 8 (1), Μουτάφ 14 (3), Οζέρ 2.