Θέαμα και ένταση στο 3-1 της ΑΕΚ με Παμβοχαϊκό

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Παμβοχαϊκού στην πρεμιέρα του τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος» που διεξάγεται στη Νέα Πέραμο.

Στο 1ο σετ, η ΑΕΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και… λαχτάρισε, όταν στο 15-13 ο Πέτρογλου έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας. Μετά από λίγο σηκώθηκε και συνέχισε το ματς και η ΑΕΚ επικράτησε 25-19.

Ο Παμβοχαϊκός παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος στο 2ο σετ και με το σέρβις του Κανέλλου μετέτρεψε το 6-4 σε 6-8. Η ΑΕΚ από το 16-20 πλησίασε στο 19-20, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 22-19, αλλά η ΑΕΚ μείωσε 22-20. Ο διαιτητής έδωσε λανθασμένα αντένα στον Τσουκ, ενώ η μπάλα είχε χτυπήσει πρώτα στο μπλοκ. Ο παίκτης του Παμβοχαϊκού δέχτηκε την κόκκινη κάρτα για το 22-22. Τότε άρχισε το ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό να χάνει 5 σετ μπολ, ενώ η ΑΕΚ τα κατάφερε στο τέταρτο.

Η «Ένωση» πήρε ψυχολογία μετά την κατάκτηση του τρίτου σετ και επέβαλε το ρυθμό της μετά το 10-12, όταν με τον Παγιάν στο σέρβις έγινε το 13-12. Η διαφορά αυξήθηκε στους 4 στο 19-15, αλλά ο Παμβοχαϊκός κατάφερε να επιστρέψει μειώνοντας στο 22-21. Στη συνέχεια ο Τσουκ κάρφωσε στο φιλέ για το 23-21, και στο 24-22 ήρθε το μπλοκ του Πέτρογλου για να τελειώσει το ματς.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 22-25, 33-31, 25-22)

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Κρνιτς, Πέτρογλου, Ανδρεάδης, Παγιάν, Ραντούνοβιτς, Μπουρκόφσι / Παπαδημητρίου (λ), Μαντέκας, Ίλιτς, Γεωργιάδης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Σαρικεΐσογλου, Παπαδόπουλος, Τσουκ, Νέμεθ, Κανέλλος, Τερζής / Ζήσης (λ), Στεφάνοβιτς, Βούλιν, Γεωργίου .