«Αντίο» στην Πόλη με ήττα

Με ήττα αποχαιρέτησε την Κωνσταντινούπολη και το τουρνουά “Paidar Demir” ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με 3-0 σετ από την ΙΒΒ στον τελευταίο τους αγώνα επί τουρκικού εδάφους αλλά επιστρέφουνι στην Ελλάδα έχοντας σημειώσει βήματα προόδου ως προς την ετοιμότητα τους ενόψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με πολλές αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση με την Χάλκμπανκ. Στον πάγκο προκειμένου να ξεκουραστούν έμειναν οι Μίλαν Γιούρισιτς, Κώστας Προύσαλης και Αντρέι Ντιάσκοφ. Οι Πειραιώτες με ηγέτη τον Μένιο Κοκκινάκη προηγήθηκαν με 6-10, 8-14 και 11-18 αλλά τα πολλά λάθη επέτρεψαν στην ΙΒΒ να «τρέξει» ένα σερί 10-0 και να προηγηθεί με 21-18. Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν ν’ ανατρέψουν την κατάσταση αλλά δεν είχαν λύσεις επιθετικά και ηττήθηκαν με 25-21. Στο 2ο σετ στον πάγκο πέρασε και ο Κάρσον Κλαρκ προκειμένου να ξεκουραστεί αφού έπαιξε όλο το ματς με την Χάλκμπανκ και στη θέση του εισήλθε ο Ενέα Τζελάτι.

Ο Ολυμπιακός ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ (8-5, 13-8) αλλά μείωσε σε 14-11, 15-14 και εισήλθε εκ νέου στο παιχνίδι παίρνοντας πόντους από τον Γιάννη Τακουρίδη. Το σερβίς στο φιλέ του έμπειρου κεντρικού στη συνέχεια έστειλε την ΙΒΒ μπροστά στο σκορ (16-14) στο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα της Τουρκίας μ’ ένα σερί 5-1 έφτασε στο 21-15 και κέρδισε τελικά το σετ με 25-18.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός παρότι έπαιξε δίχως πολλούς βασικούς ανέβασε την απόδοση. Με αιχμή του δόρατος τον Ενέα Τζελάτι η ομάδα μας προηγήθηκε με 1-4 και έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ 6-8. Το +2 έμεινε έως το 15-17 αλλά η ΙΒΒ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο σετ σε 17-17. Ο Μένιος Κοκκινάκης «γράφει» το 17-19 και το 17-20 αλλά η ΙΒΒ δίνοντας έμφαση στο μπλοκ μειώνει σε 20-21. Ο Παναγιώτης Πελεκούδας «καρφώνει» για το 20-22 όμως οι Τούρκοι «απαντούν» αμέσως (21-22) ισοφαρίζουν σε 22-22 και παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σετ με 23-22. Ο Τζελάτι μειώνει σε 24-23 αλλά ένα άουτ σερβίς του δίνει το σετ και τη νίκη στην ΙΒΒ (25-23).

Τα σετ: 25-21, 25-28, 25-23

IBB (Ο Νεντίμ): Πέκσεν 2π. (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τζιν 9 (9/21 επ.), Αντάνοβιτς 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 35% άρ.), Τσόσκοβιτς 15 (2 άσοι, 11/20 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 33% αρ.), Χαγιρλί 15 (1 άσος, 9/11 επ., 5 μπλοκ), Μάτιτς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μερτ (λ. 86% υπ. – 79% άρ.) / Τζιχάν 1 (1 άσος), Τοκόγλου, Τετίκ, Γενιπαζάρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Μαρούλης 2 (2 μπλοκ), Κάρσον 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (6/23 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 28% άρ.), Σωτηρίου 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άρ.), Πελεκούδας 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (1 άσος, 2/6 επ.), Στεφάνου (λ. 59% υπ – 35% αρ.) / Τζελάτης 10 (10/22 επ.), Βολουδάκης (λ.)

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης σημείωσε: «Μόνο κέρδος είχαμε από την συμμετοχή μας στο τουρνουά. Παίξαμε με πολύ δυνατές ομάδες και είδαμε τις αδυναμίες μας. Μέσα από τέτοια παιχνίδια σίγουρα γίνεσαι καλύτερος. Εμείς προσπαθήσαμε πολύ και στα τρία παιχνίδια. Στο τελευταίο επιλέξαμε ένα άλλο σχήμα γιατί πρέπει να δούμε όλους τους αθλητές σε δυνατούς αγώνες. Μπορούσαμε να έχουμε πετύχει περισσότερα στο ματς με την ΙΒΒ. Επιστρέφουμε με πολλές εμπειρίες και συνεχίζουμε την δουλειά μας για να είναι όσο το δυνατό πιο έτοιμη η ομάδα μας στα επίσημα παιχνίδια».