Αντίο με ισοπαλία ο Ντόνοβαν (videos)

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το φιλικό ανάμεσα στις Ηνωμένες Πολιτείες και το Εκουαδόρ. Το ματς αυτό ήταν το κύκνειο άσμα για τον Λάντον Ντόνοβαν στην Εθνική . Ο Αμερικανός γνώρισε την αποθέωση κατά την αλλαγή του στο 41ο λεπτό. Ο Ντίσκερουντ έβαλε σε θέση οδηγού τις ΗΠΑ για να ισοφαρίσει ο Βαλένσια με εκπληκτικό σουτ.

Με τον Ραδαμέλ Φαλκάο να βρίσκει δίχτυα με το εθνόσημο μετά από 11 μήνες, η Κολομβία επικράτησε εύκολα του Ελ Σαλβαδορ με 3-0 στο Νιου Τζέρσι σε φιλική αναμέτρηση.

Ο επιθετικός της Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό ενώ τα άλλα δύο για την ομάδα του Χοσέ Πέκερμαν πέτυχε ο Μπάκα στο 49 και το 51.

Στο Βαλπαραΐσο η Χιλή υποδέχτηκε το Περού με τον Αρτούρο Βιδάλ στη σύνθεσή της. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Εντουάρντο Βάργκας που βρήκε δίχτυα δύο φορές (28′, 53′).

Ο Γκάρι Μεδέλ έβαλε και αυτός το όνομά του στη λίστα σκοράροντας στο 34ο λεπτό. Ο Πάολο Γκερέρο ήταν ο μοιραίος για το Περού καθώς αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 22ο λεπτό.