Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου στην Αθήνα

16 Οκτωβρίου 2014

Το μακροβιότερο σινε-ϕεστιβάλ της Αθήνας, επιστρέφει με 70 ταινίες.

Η Τελετή έναρξης θα πραγματοποιηθεί στο σινεμά Άστυ.

Μπορεί οι Νύχτες Πρεμιέρας να μας αποχαιρέτησαν με κάθε μεγαλοπρέπεια, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η κινηματογραϕική ϕεστιβαλική δραστηριότητα της πρωτεύουσας σταματάει. Το μακροβιότερο κινηματογραϕικό ϕεστιβάλ της Αθήνας, το Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράϕου, επιστρέφει για 27η συνεχή χρονιά με 70 ταινίες από την ευρωπαϊκή και την παγκόσμια κινηματογραϕία ανανεώνοντας το ϕθινοπωρινό ραντεβού του με τους λάτρεις του καλού σινεμά.
Η επίσημη έναρξη του ϕετινού ϕεστιβάλ θα γίνει 16 Οκτωβρίου, στον κινηματογράϕο Άστυ, με την προβολή της ταινίας του αγαπημένου Βρετανού σκηνοθέτη, John Boorman, «Queen and Country», σίκουελ του «Hope and Glory», μιας πολεμικής δραμεντί του 1987.
Σύμϕωνα με το επίσημο δελτίο τύπου του ϕεστιβάλ:

Το διαγωνιστικό τμήμα
Όπως κάθε χρόνο, ο κεντρικός κορμός του Πανοράματος είναι αϕιερωμένος στον Ευρωπαϊκό Κινηματογράϕο. Στο καθιερωμένο πλέον Διαγωνιστικό Τμήμα του ϕεστιβάλ περιλαμβάνονται ευρωπαϊκές ταινίες (πρώτης προβολής στην Ελλάδα), ανάμεσά τους, το «The Smell of Us» του ανατρεπτικού Larry Clark και το «Incompresa» της πολυτάλαντης Asia Argento.
Το βραβείο του Πανοράματος, θα απονείμει τριμελής κριτική επιτροπή, αποτελούμενη από μέλη της Διεθνούς Ομοσπονδίας Κινηματογράϕου (FIPRESCI), ενώ το βραβείο κοινού θα απονείμει -όπως κάθε χρόνο- πενταμελής επιτροπή αναγνωστών του περιοδικού Αθηνόραμα.
Στο πρόγραμμα του Φεστιβάλ συμπεριλαμβάνονται και ταινίες σε πρώτη προβολή από τον παγκόσμιο κινηματογράϕο, καθώς και ένα ξεχωριστό αϕιέρωμα με οκτώ Έλληνες σκηνοθέτες να προτείνουν και να προλογίζουν την αγαπημένη τους ευρωπαϊκή ταινία.

Δωρεάν εισιτήρια για ανέργους
Το ϕεστιβάλ δίνει την ευκαιρία σε ανέργους να παρακολουθήσουν δωρεάν τις ταινίες του προγράμματός, προσφέροντας συνολικά περισσότερα από 700 εισιτήρια. Συγκεκριμένα, θα διατίθενται για κάθε προβολή δέκα δωρεάν εισιτήρια, τα οποία οι ενδιαϕερόμενοι θα προμηθεύονται από τα ταμεία των κινηματογράϕων, 45 λεπτά πριν την έναρξη της προβολής, με σειρά προσέλευσης, μέχρι και εξαντλήσεώς τους. Για την ελεύθερη είσοδο, είναι απαραίτητη η ϕυσική παρουσία του ενδιαϕερομένου, η επίδειξη της επικυρωμένης και σε ισχύ κάρτας ανεργίας, καθώς και η αστυνομική ταυτότητά του.

16 Οκτωβρίου 2014 έως 26 Οκτωβρίου στους Κινηματογράφους Ααβόρα και Άστυ.

Το πρόγραμμα αναλυτικά:

Πέμπτη 16/10/2014

ΑΣΤΥ - 5.45 Ο ΤΖΟΝΙ ΠΗΡΕ Τ’ ΟΠΛΟ ΤΟΥ / Johnny Got His Gun, 111’ του Dalton Trumbo (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΑΒΟΡΑ - 6.15 ΑΛΔΕΒΑΡΑΝ, 80’ του Ανδρέα Θωμόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ - 7.45 ΣΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ / Westfront 1918: Vier von der infanterie, 97’ του Georg Wilhelm Pabst (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ - Επίσημη έναρξη
8.30 QUEEN AND COUNTRY, 105’ του John Boorman (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΑΒΟΡΑ - 9.45  7 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΒΑΝΑ / 7 días en la Habana, 129’ των Elia Suleiman, Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero (Αφιέρωμα στον Έλια Σουλεϊμάν)


Παρασκευή 17/10/2014

ΑΣΤΥ - 6.00 Α΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ HORME PICTURES
 + ΝΑΙ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ... , 85’ του Παύλου Τάσιου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ - 6.15 ΕΥΡΥΔΙΚΗ Β.Α. 2037, 100’ του Νίκου Νικολαϊδη (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ - 8.00 ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΤA ΟΠΛΑ / Α Farewell to Arms, 85’ του Frank Borzage (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΑΒΟΡΑ - 8.15 Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ / Der stand der dinge, 121’ του Wim Wenders (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ - 10.00 INBETWEEN WORLDS / Zwischen welten, 98’ του Feo Aladag (Avant Premiere)

ΑΑΒΟΡΑ - 10.30 ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ / Le soupirant, 83’ του Pierre Etaix (Ο μοναχικός Πιέρ Ετέξ)

Σάββατο 18/10/2014

ΑΑΒΟΡΑ - 5.30 ΛΟΛΑ / Lola, 90’ του Jacques Demy (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ - 6.00 Ο ΣΑΡΛΩ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ / Shoulder Arms, 45’ του Charlie Chaplin (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)
+ Η ΦΟΝΙΣΣΑ, 90’ του Κώστα Φέρρη  (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ - 7.30 ΟΥΔΕΝ ΝΕΟΤΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ /All Quiet on the Western Front, 134’ του Lewis Milestone (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ - 8.30 ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΛΟΥΒΙ / Tras el cristal, 110’ του Agustí Villaronga  (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΑΒΟΡΑ - 10.00 Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΙΜΑΙΡΑ / La grande illusion, 114’ του Jean Renoir (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ - 10.40 ΔΙΠΛΗ ΖΩΗ / Two Lives / Zwei leben, 97’ των Georg Maas, Judith Kaufmann  (Avant Premiere)

Κυριακή 19/10/2014

ΑΣΤΥ - 5.00 Α΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ – EFA 2013, 135΄

ΑΑΒΟΡΑ - 6.00 ΚΡΑΝΙΟΥ ΤΟΠΟΣ, 90’ του Κώστα Αριστόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ - 7.30 Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΛΑΖΑΡΕΣΚΟΥ / The Death of Mr. Lazarescu, 150’ του Cristi Puiu (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΑΒΟΡΑ - 7.50  Ο ΛΟΧΙΑΣ ΓΙΟΡΚ / Sergeant York, 134’ του Howard Hawks (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ - 10.15  DIPLOMATIE / Diplomacy, 88’ του Volker Schlöndorff (Avant Premiere)

ΑΑΒΟΡΑ - 10.20  ΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ  / Tant qu'on a la santé, 77’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

Δευτέρα 20/10/2014

ΑΑΒΟΡΑ - 6.00 Η ΕΚΔΡΟΜΗ, 85’ του Τάκη Κανελλόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ - 6.15 ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΛΕΩΦΟΡΟ, 90’ των Νίκου Ζερβού και Θανάση Ρεντζή (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ - 7.45 Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ /La grande guerra, 137’ του Mario Monicelli (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ - 8.00 INCOMPRESA / Misunderstood, 103’ της Asia Argento (Avant Premiere)

ΑΣΤΥ - 10.00  ΣΤΑΥΡΟΙ ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ / King and Country, 89’ του Joseph Losey (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΑΒΟΡΑ - 10.20  Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ / Le grand amour, 87’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

Τρίτη 21/10/2014

ΑΑΒΟΡΑ - 6.00 Β΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ HORME PICTURES
ΛΑΒΕΤΕ ΘΕΣΕΙΣ, 80’ του Θόδωρου Μαραγκού (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ - 6.10 ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΜΑΡΙΕΝΜΠΑΝΤ / L'année dernière à Marienbad, 94’ του Alain Resnais (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ - 8.00 CORN ISLAND / Simindis kundzuli, 100’ του George Ovashvili (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΑΒΟΡΑ - 8.15 Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ / La règle du jeu, 110’ του Jean Renoir  (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ - 10.00  QUEEN AND COUNTRY, 105’ του John Boorman (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΑΒΟΡΑ - 10.20  ΓIO - ΓIO / Yo-yo, 92’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

Τετάρτη 22/10/2014

ΑΣΤΥ - 6.00 ΣΑΛΟ ή 120 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΣΟΔΟΜΑ / Salò o le 120 giornate di Sodoma, 116’ του Pier Paolo Pasolini  (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΑΒΟΡΑ - 6.15 ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ, 81’ του Γιώργου Σταμπουλόπουλου  (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ - 7.50 ΣΤΑΥΡΟΙ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ / Paths of Glory, 88’ του Stanley Kubrick (A’ Παγκόσμιος Πολέμος)

ΑΣΤΥ - 8.15 THE SMELL OF US, 92’ του Larry Clark (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΑΒΟΡΑ - 9.30 Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ / Das weisse band, 144’ του Michael Haneke (A’ Παγκόσμιος Πολέμος)

ΑΣΤΥ - 10.10 MANGE TES MORTS / Eat Your Bones, 94’ του Jean-Charles Hue (Διεθνές Διαγωνιστικό)

Πέμπτη 23/10/2014

ΑΣΤΥ - 6.15 ΘΕΪΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ / Yadon ilaheyya, 92’ του Elia Suleiman (Αφιέρωμα στον Έλια Σουλεϊμάν)
 
ΑΣΤΥ - 8.00 ANDELE / Angels, 97’ της Alice Nellis  (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΣΤΥ - 10.00 AFTERLIFE / Utóélet, 95’ του Virag Zomboracz  (Διεθνές Διαγωνιστικό)

Παρασκευή 24/10/2014

ΑΣΤΥ - 6.30 NO ONE ’S CHILD / Nicije dete, 103’ του Vuk Rsumovic (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΣΤΥ - 8.30 Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ / The Time That Remains, 109’ του Elia Suleiman (Αφιέρωμα στον Έλια Σουλεϊμάν)

ΑΣΤΥ - 10.40  THE JUDGMENT / Sadilishteto, 107’ του Stephan Komandarev (Avant Premiere)

Σάββατο 25/10/2014

ΑΣΤΥ - 6.15 ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΖΟ / My Name Is Joe, 105’ του Ken Loach (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ - 8.45 BLUE RUIN, 90’ του Jeremy Saulnier  (Avant Premiere)

ΑΣΤΥ - 10.30 EL ARDOR / The Ardor, 110’ του Pablo Fendrik (Avant Premiere)

Κυριακή 26/10/2014

ΑΣΤΥ - 5.00 Β΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ – EFA 2013, 125΄

ΑΣΤΥ - 7.20 Ο ΑΝΕΜΟΣ ΧΟΡΕΥΕΙ ΤΟ ΚΡΙΘΑΡΙ / The Wind That Shakes the Barley, 127΄του Ken Loach (Ειδική Προβολή)

ΑΣΤΥ - 9.45 7 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΒΑΝΑ / 7 días en la Habana, 129’ των Elia Suleiman, Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero (Αφιέρωμα στον Έλια Σουλεϊμάν)


ΟΠΕΡΑ - ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
8.30 JIMMY’S HALL, 109’ του Ken Loach (Avant Premiere)
Της προβολής θα προηγηθεί η απονομή των βραβείων των ταινιών και των τιμώμενων προσώπων του 27ου Πανοράματος.


ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
 
Δευτέρα 27/10/2014

ΑΣΤΥ 6.15 - ΚΙΕΡΙΟΝ, 92’ του Δήμου Θέου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ - 8.00 ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΛΟΥΒΙ / Tras el cristal, 110’ του Agustí Villaronga (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ - 10.15 Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΙΜΑΙΡΑ / La grande illusion, 114’ του Jean Renoir  (A’ Παγκόσμιος Πολέμος)

Τρίτη 28/10/2014

ΑΣΤΥ - 6.00 ΓIO - ΓIO / YO-YO, 92’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

ΑΣΤΥ - 8.00 HEUREUX ANNIVERSAIRE / Happy Anniversary, 15’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)
+ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ / Le soupirant, 83’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

ΑΣΤΥ - 10.00 Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ / La grande guerra, 137’ του Mario Monicelli
(Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

Τετάρτη 29/10/2014

ΑΣΤΥ - 6.00 ΟΥΔΕΝ ΝΕΟΤΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ /All Quiet on the Western Front, 134’ του Lewis Milestone (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ - 8.30 ΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ  / Tant qu'on a la santé, 77’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)
 
ΑΣΤΥ - 10.15  ΣΤΑΥΡΟΙ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ / Paths of Glory, 88’ του Stanley Kubrick (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

http://www.panoramafest.org

 

ΜΟΙΡΑΣΟΥ ΤΟ! :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ