Νίκη με… σκαμπανεβάσματα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός με αρκετά… σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του νίκησε στο ΟΑΚΑ την Τουρόφ (84-77) και μπήκε με το «δεξί» στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν.

Οι «πράσινοι» είχαν καλές και κακές στιγμές, γιατί δεν είχαν συνέπεια στην άμυνα τους, σε αντίθεση με την επίθεση, που με πρωταγωνιστές τους Έι Τζέι Κλοτέρ, Νίκο Παππά και Βλάντο Γιάνκοβιτς είχαν «καυτή» περιφέρεια. Στην άμυνα, όμως, δέχθηκαν 23 πόντους από τον Μάρντι Κόλινς, τον παίκτη του Ολυμπιακού την περασμένη, σεζόν, καλάθια στον αιφνιδιασμό ακόμη και μετά από δικά τους καλάθια και έδωσαν την ευκαιρία στην πολωνική ομάδα να μείνει στην διεκδίκηση της νίκης σχεδόν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Με σερί 7-0 και 5 πόντους του Βλάντο Γιάνκοβιτς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 14-8 2’ και 45’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η Τουρόφ, ωστόσο, απάντησε με δικό της σερί 4-0, εκμεταλλεύτηκε τα κενά των «πρασίνων» κάτω από το καλάθι στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, που τελείωσε με τον Παναθηναϊκό στο +4 (18-14) με φόλοου κάρφωμα του Τζούλιαν Ράιτ (που πάντως έδειξε ανέτοιμος στο ντεμπούτο με τον «εξάστερο») σχεδόν με την εκπνοή της περιόδου.

Η είσοδος του Νίκου Παππά έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό, ο οποίος με τέσσερις σερί πόντους του 24χρόνου γκαρντ ξέφυγε με 8 (24-16) λίγο πριν το 12’. Οι «πράσινοι», ωστόσο, δεν ήταν συνεπείς αμυντικά, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Τουρόφ να ισοφαρίσει σε 26-26 με τρίποντο του Ντάμιαν Κούλιγκ λίγο μετά το 14’. Ο «εξάστερος» ξέφυγε πάλι στο σκορ με 36-29 στο 16’ μετά από τεχνική ποινή στον Μάρντι Κόλινς, τρεις βολές του Γιάνις Μπλουμς και αμέσως μετά τρίποντο του Λετονού γκαρντ.

Με πρωταγωνιστή τον Κόλινς, ωστόσο, η πολωνική ομάδα πλησίασε πάλι και μείωσε στο καλάθι (36-34) 2’ και 39’’ πριν την λήξη του ματς. Με τον Γιάνκοβιτς στην θέση «τέσσερα» και τον Παππά να συνεχίζει να σκοράρει, όμως, ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ξέφυγε ξανά και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +7 (42-35).

Με πέντε σερί πόντους (λέι απ και τρίποντο) του Σλότερ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (47-35) λίγο πριν το 22’. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και με 14 μετά το 23’ (52-38 και 54-40), στο 24’ (56-42) και 3’ και 45’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου (60-46), αλλά χαλάρωσε αμυντικά, δέχθηκε καλάθια στον αιφνιδιασμό ακόμη και μετά από δικά του καλάθια και η Τουρόφ με πρωταγωνιστή τον Μάρντι Κόλινς, που έδειχνε ασταμάτητος κατέβασε την διαφορά στους 7 (63-56) 1’ και 1’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Από το +14 στο καλάθι

Με δύο τρίποντα των Κόλινς (στο τέλος της τρίτης περίοδου), Τέιλορ η Τουρόφ κατέβασε την διαφορά στους 6 (68-62) στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν αμυντικά προβλήματα και ο Ιβάνοβιτς αναγκάστηκε να δώσει εντολή στον Δημήτρη Διαμαντίδη να περάσει στο παρκέ, στο 34’, για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος. Η πολωνική ομάδα, ωστόσο, είχε βρει ρυθμό και με σερί 9-0 πλησίασε στο καλάθι (73-71) με 5’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

«Λύτρωση» από Παππά και Διαμαντίδη

Ο Παππάς με τρίποντο έδωσε μεγάλη…ανάσα στον Παναθηναϊκό (76-71) λίγο μετά το 35’. Ο Γκιστ με καταπληκτικό άλει ουπ κάρφωμα από ασίστ του Διαμαντίδη έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (78-72) στους «πράσινους» 3’ και 44’’ πριν την λήξη του ματς. Με δύο βολές του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντικό πλεονέκτημα (80-72) με 3’ και 19’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης και έφτασε στην νίκη παρότι ο Κόλινς με τρίποντο μείωσε στους τρεις (80-77) 29’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Ο Παππάς δύο βολές… σφράγισε την νίκη των «πρασίνων» (82-77) με 21’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-35, 68-59, 84-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 16 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 13, Φώτσης 3 (1), Παππάς 16 (2), Διαμαντίδης 2, Γκιστ 7 (6 ρ.), Μπατίστα 10 (7 ρ.), Μπλουμς 11 (2), Ράιτ 4.

ΤΟΥΡΟΦ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 23 (2), Κούλιγκ 17 (1 τρ., 7 ρ.), Τσιλίνσκι 10(2), Γιάραμαζ 3, Βισνιέφσκι, Μολντονεάνου 5, Τέιλορ 9 (2), Ζιγκεράνοβτις 10.