Ήττα στην... φιέστα για Μάλμε (video)

18 Οκτωβρίου 2014

Η Μάλμε γνώρισε την ήττα με 1-2 στην έδρα της από την Έλφσμποργκ για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος Σουηδίας, και έτσι... χάλασε ως έναν βαθμό την φιέστα των φίλων της για την κατάκτηση του τίτλου! Έχοντας το... μυαλό της πλέον μόνο στο Τσάμπιονς Λιγκ...
Η αντίπαλος του Ολυμπιακού έχασε μετά από σερί 3-2-0, έχοντας κατακτήσει μαθηματικά το πρωτάθλημα, την προηγούμενη αγωνιστική με την νίκη της με 3-2 εκτός έδρας κόντρα στην ΑΪΚ.

Μετά από αυτό το παιχνίδι διεξήχθησαν και οι περισσότεροι πανηγυρισμοί, ειδικά κατά την επιστροφή της Μάλμε από την Στοκχόλμη, αλλά ο αγώνας με την Έλσφσμποργκ ήταν ο πρώτος εντός, μετά την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου... Η φιλοξενούμενη, που είχε κίνητρο, αφού θέλει να μείνει πρώτη τριάδα και έτσι βγει στην Ευρώπη, έφτασε στην νίκη με ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Η Μάλμε έμεινε στους 59 βαθμούς, ενώ η Έλφσμποργκ ανέβηκε στην 2η θέση, ούσα στο -10 βαθμούς από την κορυφή...

Η πρωταθλήτρια Σουηδίας προηγήθηκε μάλιστα πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 20ο δευτερόλεπτο σκόραρε ο... συνήθης ύποπτος, Μαρκους Ρόζενμπεργκ. Ο Σουηδός επιθετικός στην πρώτη φάση του αγώνα, βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0...  Στην συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες. Ο Ρόζενμπεργκ σημάδεψε μάλιστα στο 21’ το δοκάρι. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Έλφσμποργκ βρήκε χώρους και έτσι πέτυχε δυο γκολ, με την Μάλμε να έχει κενά και προβλήματα στην άμυνά της.   Στο 66’ η φιλοξενούμενη ισοφάρισε με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του στόπερ, Γιόχαν Λάρσον, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 79’ διαμοίρασε το τελικό αποτέλεσμα 2-1 για την ομάδα του.

Η Μάλμε στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν... βρήκε άλλο γκολ. Στο 90’+4 έχασε πάντως πολύ σημαντική ευκαιρία, με τους αμυντικούς της Έλφσμποργκ να διώχνουν πάνω στην γραμμή.

Η Μάλμε έπαιξε με τους: Όλσεν, Τίνερχολμ, Ελάντερ (67' Χάλστι), Χάμαρ, Κονάτε, Έρικσον, Αντού (75' Αντού), Φόρσμπεργκ, Ρόζενμπεργκ, Τσιμπίσκι (67' Μεχμέτι), Ρικαρντίνιο.

****Στον αγώνα κρατήθηκε πριν από την σέντρα ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Πόντους Σέγκερστρομ. Ο Σουηδός αμυντικός, που αγωνιζόταν στην Μπρομαποϊκάρνα «έφυγε» από την ζωή πριν από μερικές μέρες, μετά την άνιση μάχη με τον καρκίνο. Η Ομοσπονδία της Σουηδίας αποφάσισε έτσι να τιμήσει την μνήμη του...