Έχασε βαθμούς η Άντερλεχτ

Τα χρειάστηκε η πρωτοπόρος Άντερλεχτ στο Argos Oil Stadion με αντίπαλο τη Μαλίν, φεύγοντας τελικά με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 21 με τον Κορντάρο, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Βεσελίνοβιτς. Οι πρωταθλητές κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντεφούρ στο 62 και να γλυτώσουν περεταίρω περιπέτειες.

Η Γάνδη πάντως δεν κατάφερε να πλησιάσει καθώς και εκείνη αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σαρλερουά. Στο 25 βρέθηκε να χάνει από το γκολ του Τενμόν, ωστόσο με τον Φόκετ και τον Ραμάν γύρισε το ματς δέκα λεπτά πριν το τέλος. Όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει καθώς Τενμόν και πάλι, ισοφάρισε στο τελικό σκορ.

Στα υπόλοιπα ματα η Κορτράικ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, επικρατώντας τη Βάαλαντ με 2-1. Η Λιρς κατάφερε να περάσει από την έδρα της Σερκλ Μπριζ με 2-1 ενώ Οστάνδη και Πέρουβελς ολοκήρωσαν το ματς χωρίς τέρματα.