Δεν «κάηκε» η Γαλατά του Βουγιούκα

Με τη φωτιά έπαιξε η Γαλατασαράι στο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας με την Βαλένθια. Οι Τούρκοι πήραν τη νίκη με 71-64 απέναντι στους Ισπανούς ωστόσο έχασαν μία διαφορά 28 πόντων. Αυτή είναι η πρώτη νίκη για τους Τούρκους στην Ευρωλίγκα ενώ η Βαλένθια μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό δεν τα κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γαλατά ήταν καταιγιστική με το 25-12 να το επιβεβαιώνει. Μετά το 10-10 με το λέι απ του Μίτσοφ η ομάδα του Άταμαν πάτησε το γκάζι και εξαφανίστηκε. Το ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη Γαλατά να εξακολουθεί να παίζει πολύ καλή άμυνα. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 47-19, 48” πριν το ημίχρονο. Η κόρνα της λήξης έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 47-24.

Εντελώς διαφορετική εικόνα στο δεύτερο μέρος με τους ρόλους να έχουν αντιστραφεί. Η Βαλένθια Έπαιζε πολύ καλή άμυνα και έβρισκε λύσεις επιθετικά κυρίως με τους Μαρτίνεθ και Βαν Ρόζομ. Κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 12 για το 62-50 της περιόδου. Με φοβέρες άμυνες η ομάδα του Περάσοβιτς πήγε να κλέψει τη νίκη μέσα στην Τουρκία ωστόσο δεν τα κατάφερε. Κατέβασε τη διαφορά μέχρι τους 5 πόντους στο 69-64 αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση, δεν πήρε τα αμυντικά ριμπάουντ και άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Εντυπωσιακό είναι ότι η Γαλατά πέτυχε μόνο 9 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Κάρλος Αρόγιο με 16 πόντους, 5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα 5 ασίστ και 1 μόλις λάθος σε 34,34”. Ο Ιάν Βουγιούκας αγωνίστηκε μόλις για 4,34” και είχε 2 πόντους με 0/3 δίποντα και 2/2 βολές και 1 ριμπαόυντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 47-24, 62-50, 71-64

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Μίτσοφ 10 (7ρ.), Έρτσεγκ 12 (1), Τζαγουάι 3, Βουγιούκας 2, Πότσιους 8, Αλντεμίρ 10 (12ρ.), Αραντόρι 8 (1/2τριπ., 5ρ.), Αρόγιο 16 (2/5τριπ., 5ας.), Γκιουλέρ 2

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 6 (2), Φαν Ρόσομ 11 (2/9τριπ., 7ας.), Σάτο 3 (1), Λίσχτσουκ 5, Βίβες, Μαρτίνες 6 (1), Μπάικς 11 (1), Λόντσαρ 4 (8ρ.), Αγκουιλάρ 2, Χαραγκόντι 16 (2/4τριπ., 7ρ.)