Με άπιαστο Μαυροειδή η Κηφισιά

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που καθόρισε το παιχνίδι μεταξύ Πανελευσινιακού και Κηφισιάς. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε καλή άμυνα και με την εμπειρία των Κακιούζη και Μαυροειδή πήρε τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Α1, συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις της με 68-79.

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες . Με τον Μιχάλη Κακιούζη, παρά τα 38 του χρόνια, να είναι ασταμάτητος η ομάδα του Παπαθεοδώρου πήγε στα αποδυτήρια με 4 πόντους διαφοράς, 38-42. Η Κηφισιά είχε καθαρό μυαλό την ώρα που στο πρώτο δεκάλεπτο η Ελευσίνα δεν έπαιζε άμυνα. Δέχθηκε 27 πόντους ενώ πετύχαινε 17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα αποφάσισε να αμυνθεί και κατάφερε με σωστές επιθετικές επιλογές και με τον Ρόμπινσον κυρίως, να μειώσει στο 38-42 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταλυτικό για την έκβαση του αγώνα. Η ομάδα της Ελευσίνας ξέχασε να επιστρέψει από τα αποδυτήρια. Μπορεί η Κηφισιά να έπαιξε καλή άμυνα ωστόσο η αστοχία του Πανελευσινιακού κόστισε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ενδεικτικό ήταν ότι πέτυχε μόλις 9 πόντους την ώρα που δεχόταν 23! Τα χαμένα ριμπάουντ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο αφού με τη λήξη της τρίτη περιόδου η Ελευσίνα είχε 20 λιγότερα! Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το 47-65.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι με καλή άμυνα κυρίως. Στα 5.41” πριν το τέλος η ομάδα της Ελευσίνας μειώνει στους 10, για το 59-69 και έδειχνε ικανή να φτάσει στην ανατροπή. Ωστόσο με τους έμπειρους Κακιούζη και Μαυροειδή η Κηφισιά δεν άφησε πολλά περιθώρια και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 16, 59-75, στα 3 λεπτά πριν τη λήξη. Τελικά η Κηφισιά έκανε το διπλό και συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις της και μετράει δύο νίκες στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο αναγεννημένος Μαυροειδής με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Κακιούζης με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την άλλη μεριά ο Ρόμπινσον με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μάρκοβιτς με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 38-42, 47-65, 68-79

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κοξ 2 (1/2διπ., 0/2τριπ.), Ρόμπινσον 18 (6/10διπ., 1/2τριπ., 6ρ., 4ασ.), Βασιλόπουλος 3 ((1/1τριπ., 6ασ.), Μάρεϊ 8 (6/8βολ., 1/1διπ.), Αθανασούλας 6 (1/3διπ., 1/1τριπ.), Μάρκοβιτς 13 (1/5βολ., 3/4διπ., 2/3τριπ., 5λ.), Δορκοφίκης 8 (1/3διπ., 2/3τριπ., 5ρ.), Ιώνανου 7 (2/6διπ., 0/2τριπ., 3ρ.), Τζόνσον 3 (1/4βολ., 1/3διπ., 0/3τριπ.), Καλλές.

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέμεκουν 2 , Καυκής 4 (4/4βολ., 2ασ., 3λ.), Γιούιν 1 (0/2διπ., 0/1τριπ.), Λιακόπουλος 11 (3/6διπ., 1/6τριπ., 4ρ., 5ασ.), Πόποβιτς, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 20 (10/12βολ., 5/10διπ., 12ρ.), Ψαθάς 4 (2/2διπ., 0/2τριπ.), Κακιούζης 16 (5/10διπ., 2/3τριπ., 6ρ.), Τσαλδάρης 10 (3/7τριπ., 3ασ.), Ντούβνιακ 8 (2/6διπ., 1/4τριπ., 3ρ., 3ασ.), Ντέιβις 3 (1/3τριπ.)