Ήττα για Μπενφίκα με Σάμαρη βασικό

27 Οκτωβρίου 2014

Μπορεί η Μπενφίκα να είχε την κατοχή ωστόσο αυτό δεν της έδωσε τη νίκη στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Μπράγκα.

Με τον Ανδρέα Σάμαρη να ξεκινάει βασικός, η Μπενφίκα ευτύχησε να πάρει νωρίς το προβάδισμα με το γκολ του Ταλίσκα μόλις στο 2ο λεπτό παγώνοντας τους φίλους της Μπράγκα. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν στο 28' ισοφαρίζοντας με Έντερ. Ενώ 9 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 ο Σαλβαδόρ Αργκά έκανε το 2-1, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος. Ο Σάμαρης αντικαταστάθηκε στο 62' από τον Βραζιλιάνο Γιόνας.

Πάντως αυτή η ήττα για τη Μπενφίκα δεν της κόστισε την πρωτιά στη βαθμολογία αφού η Πόρτο παρά την χθεσινή πεντάρα στην Αρούκα είναι πίσω της με ένα βαθμό.

Από την άλλη μεριά η Σπόρτινγκ Λισαβόνας βρήκε την Μαρίτιμο και ξέσπασε πάνω της. Η Σπόρτινγκ ήταν ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το σκορ ευτύχησε να το ανοίξει ο Μπάουερ με αυτογκόλ βάζοντας τους γηπεδούχους μπροστά μόλις στο 8ο λεπτό. Το 2-0 δεν άργησε να γίνει με τον Ζοάο Μάριο στο 15' ενώ τρία λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 45΄του πρώτου μέρους ο Πάολο Ολιβέιρα κάνει το 3-0. Πάντως η Μαρίτιμο μέσα σε 4 λεπτά κατάφερε να πετύχει δύο γκολ. Στο 50' ο Μαζού κάνει το 3-1 και σοτ 54' ο ίδιος μειώνει στο γκολ για το 3-2. Στο 66' ο Μοντέρο διαμορφώνει το τελικό 4-2.