Ξεκίνημα με νίκη για την Εθνική χάντμπολ

Η Εθνική χάντμπολ νίκησε 27-25 την Κύπρο στο ΕΑΚ Πατρών στην πρεμιέρα των προκριματικών του EURO 2018 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον 1ο όμιλο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γύρισε σε σελίδα με τα πολλά νέα πρόσωπα που είχε στην σύνθεση του και κατάφερε να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης παρά το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο πιέστηκε αρκετά από την μαχητική ομάδα της Κύπρου .

Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ για την Εθνική ήταν ο Βύρων Παπαδόπουλος με 10 γκολ.

Στην αρχή του ματς η Ελλάδα ήταν εντυπωσιακή και με σερί 5-0, προηγήθηκε 5-1 με τον Παπαδόπουλο να σημειώνει τέσσερα γκολ. Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και όμορφα τέρματα από τους Ευγγαλίδη, Τσάτσο, η Εθνική ξέφυγε με 11-4 στο 15′, 14-7 στο 24′, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +5 (16-11).

Στο δεύτερο μέρος μάλιστα η διαφορά πήγε και πάλι στο +7 (20-13) και όλα έδειχναν πως η Ελλάδα έλεγχε πλήρως τον αγώνα. Ωστόσο οι Κύπριοι αντέδρασαν και παίζοντας παθιασμένα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ελληνικής ομάδας κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ (23-22) οχτώ λεπτά πριν το φινάλε με επιμέρους σκορ 9-3 και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος ο Χρήστος Τσάτσος έκανε το 27-25, ο Τσακνής απέκρουσε το σουτ του Αργυρού στην επόμενη επίθεση και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τέλους.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Κυριακή (19:00) στη Λευκωσία για την 2η αγωνιστική των ομίλων.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 7-2, 11-4, 12-6, 14-8, 16-11 (ημχ), 18-12, 20-15, 22-17, 23-17, 23-21, 24-23, 27-25

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Τσίλης, Γουργούμης, Κωστακίδης 1, Παλάσκας, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος, Μυλωνάς 1, Τσακνής, Χάλαρης 1, Μαστορογιάννης 2, Β. Παπαδόπουλος 10, Μαραγκός, Τσάτσος 5, Μάλλιος 2, Μπασμαλής 2, Ευαγγελίδης 3.

ΚΥΠΡΟΣ (Γιάννης Αρβανίτης): Νούγκοβιτς, Κώστα 1, Νικηφόρου Γ. 5, Δημοσθένους 2, Αργυρού Ι. 8, Σοφοκλέους, Χριστοδούλου, Στυλιανού 1, Γεωργίου, Νικηφόρου Δ. 3, Ταρτίος, Αργυρού Χ. 1, Φιλίππου, Κυπριανού 4, Μίνα.

Διαιτητές: Γιόβιτς- Αρναούτοβιτς (Βοσνία), Παρατηρητής: Χάρτ (Ισραήλ).

Δίλεπτα: 3-3, πέναλτι: 2/2-0/0.