“Κατάπιε” τις …νυχτερίδες!

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εύκολα τη Βαλένθια με 76-63 και κατέκτησε τη δεύτερη νίκη στην εφετινή Euroleague
Μεγάλο παιχνίδι από την περιφέρεια έκανε ο Ερυθρός Αστέρας με μπροστάρηδες τους Ουίλιαμς και Μπλάζιτς και υποχρέωσε τους Ισπανούς σε ρόλο κομπάρσου στο παιχνίδι. Το ημίχρονο τελείωσε με 39-26 και αυτό το διψήφιο προβάδισμα των ερυθρόλευκων ήταν η βάση για τη μεγάλη νίκη. Στο τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 62-37 και και κάπου εκεί η Βαλένθια πέταξε λευκή πετσέτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 39-26, 65-42, 76-63
Ερ.Αστέρας: Ουίλιαμς 14(2/6τρ, 8ασ), Ντάνγκουμπιτς 5(1), Μίτροβιτς 10, Λάζιτς 2, Μπλάζιτς 13(4/5δ), Κάλινιτς 12(2), Μαριάνοβιτς 16(9ρ), Τέιτς, Τζένκινς 2, Γιόβιτς, Τσίρμπες 2
Βαλένθια: Ρίμπας 13(1), Βαν Ρόσομ 12, Σάτο 5(7ρ), Λίστσουκ 5, Λούτσιτς 1, Ντούμπλεβιτς 10(1), Βίβες, Μαρτίνεθ, Μπάικς 14(6/6δ), Λόντσαρ, Αγκιλάρ 3(1)