«Πράσινο» πάρτι με… καλεσμένο τον «Ζοτς»!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ με ενέργεια και συγκέντρωση και έκανε… πάρτι απέναντι στην Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς (91-73)!

Οι «πράσινοι» λόγω του πάθους και της συγκέντρωσης του είχαν εκπληκτικό ποσοστό έξω από τα 6,75 μέτρα, τελείωσαν το ματς με 18/26 τρίποντα, ενώ στην τρίτη περίοδο είχαν 13/15 και 14/16 τρίποντα και έφτασαν την διαφορά ακόμη και στους 30 πόντους (70-40 λίγο μετά το 23’)! Στα πρώτα 23’ υπήρχε στο παρκέ μόνο ο Παναθηναϊκός. Η Φενέρ… εμφανίστηκε μετά το 23’ στο γήπεδο, αλλά όπως ήταν φυσιολογικό δεν μπόρεσε να απειλήσει και να χαλάσει την μοναδική παράσταση των «πρασίνων», που πέτυχαν μια πολύτιμη νίκη με καλή διαφορά και αποθεώθηκαν από τους οπαδούς τους, όπως και ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πριν και στο τέλος του αγώνα.

Εκτός από τον «Ζοτς», μεγάλη αποθέωση γνώρισε και ο Έι Τζέι Σλότερ, που με την αποψινή εμφάνιση του (23 πόντοι με 7/10 τρίποντα), μπήκε για τα καλά στις καρδιές των φίλων του «εξάστερου». Πολύ καλός στην αρχή του ματς ο Εστεμπάν Μπατίστα και σταθερές αξίες ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που έδωσε 10 ασίστ και έφτασε συνολικά στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα στις 1.000 (!), και ο Αντώνης Φώτσης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα με ενέργεια και συγκέντρωση και τον Εστεμπάν Μπατίστα ασταμάτητο κάτω από το καλάθι να αξιοποιεί όλες τις δημιουργίες του Δημήτρη Διαμαντίδη. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο της Φενέρμπαχτσε, που έδειχνε αδύναμη να αντιδράσει. Με καλάθι του Μπατίστα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (16-8) λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Και με δύο σερί τρίποντα από τους Αντώνη Φώτση, Βλάντο Γιάνκοβιτς οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και πάλι με νταμπλ σκορ (24-12) 2’ και 41’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Με δύο βολές του Μπατίστα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και με 14 (26-12) λίγο μετά το 8’ και τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +12 (31-19), ενώ είχε ξεφύγει και με 31-17 λίγο πριν το τέλος.

Με τον Έι Τζέι Σλότερ να πετυχαίνει δύο τρίποντα και ένα μακρινού σουτ υπό πίεση, οι «πράσινοι»… εκτόξευσαν την διαφορά στους 20 (41-21) 6’ και 39’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σλότερ είχε ήδη φτάσει τους 17 πόντους με 5/7 τρίποντα και γνώριζε την αποθέωση από τον κόσμο του Παναθηναϊκού, που δεν… πίστευε αυτό που έβλεπε: Την ομάδα του κάνει πάρτι απέναντι στην Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς!

Με τον Νίκο Παππά να βρίσκει και εκείνος τον στόχο έξω από τα 6,75 μέτρα η διαφορά έφτασε τους 25 (53-28) με 2’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με ενέργεια, συγκέντρωση και απίστευτο ποσοστό από το τρίποντο. Ο Μπλουμς με σουτ έξω τα 6,75 μέτρα «έγραψε» το 59-34 40’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ο Παναθηναϊκός έφτασε συνολικά το εκπληκτικό 10/12 τρίποντα. Ποσοστό ευστοχίας; Το… εξωπραγματικό 83%!

Το… πάρτι έξω από τα 6,75 μέτρα συνεχίστηκε στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Με τρία τρίποντα των Διαμαντίδη, Σλότερ και Φώτση και καλάθι του Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 30 (70-40) και το ποσοστό τους έξω από την γραμμή των 6,75 μέτρων στο 86% (13/15)!

Η τουρκική ομάδα μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς έκανε σερί 7-0 με τους Μπογκντάνοβιτς, Μπιέλιτσα και μείωσε σε 70-47, αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε πάλι από το τρίποντο. Ο Φώτσης έκανε το 73-47 και τα συνολικά τρίποντα των «πρασίνων» έγιναν 14/16 3’ και 40’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Μπλουμς με το 15ο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού σε 18 προσπάθειες έκανε το 80-55 στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε εντυπωσιακά όπως εξελίχθηκε για τους «πράσινους»: Με φόλοοου κάρφωμα του Γκιστ, που έκανε το 82-57.

Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός έφτασε τα 16/20 τρίποντα όταν ο Φώτσης έκανε το 85-59 7’ και 37’’ πριν την λήξη του ματς. Ο Σλότερ με το 7ο τρίποντο του στον αγώνα έφτασε τους 23 πόντους και ανέβασε την διαφορά στους 24 (88-64) με 5’ και 32’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.