Νίκη μετά από δέκα χρόνια για τον ΠΑΟΚ

Ένα δύσκολο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ στο «Χαλκιοπούλειο» κόντρα στη Λαμία, την οποία νίκησε τελικά με 3-2. Ο δικέφαλος του «βορά» κατάφερε να σπάσει την έδρα των Ρουμελιωτών για πρώτη φορά μετά το 2005, και να φύγει με τους δύο βαθμούς πολύτιμους βαθμούς από έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο.

Οδηγός του ΠΑΟΚ ήταν για άλλη μία φορά ο Γκόμεζ, ο οποίος πέτυχε 31 πόντους, ενώ για τη Λαμία ο Γκιμαράες ήταν πρώτος σκόρερ με 34.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ και το πήρε εύκολα με τη Λαμία να μη προβάλει καμία αντίσταση και να «χαρίζει» το σετ στους Θεσσαλονικείς.

Η εικόνα του δεύτερου σετ άλλαξε και αυτή τη φορά ήταν η Λαμία που είχε το πάνω χέρι. Παρόλο που δεν έχτισε κάποια μεγάλη διαφορά από τον αντίπαλο (σταθερά με 2 πόντους μπροστά), ήταν αρκετή για να διεκδικήσει και να κάνει τελικά το 1-1. Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε 2 ισοπαλίες 24-24 και 25-25.

Η συνέχεια έφερε τον ΠΑΟΚ ξανά μπροστά με την ομάδα του Μέλκα να πλησιάζει πολύ κοντά αλλά να μην μπορεί να περάσει. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων μειώθηκε στον 1, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα σημεία.

Το τέταρτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι διάρκειας 41 λεπτών. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε, όμως οι οικοδεσπότες αρνήθηκαν να δώσουν τη νίκη τόσο εύκολα. Η ομάδα του Καλμαζίδη έχασε δύο φορές την ευκαιρία να πάρει το ματς, κι από εκεί και πέρα ανέλαβε η Λαμία. Το σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τη Λαμία να επικρατεί τελικά στις λεπτομέρειες με 32-30.

Στο τάι μπρέικ, οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τη Λαμία μάλιστα να έχει και μία ευκαιρία να πάρει το δίποντο, αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ, αφού έσωσε το ματς μπολ της ομάδας του Μέλκα, πήρε τη νίκη με 17-15, εκμεταλλευόμενος τελικά την τρίτη του ευκαιρία.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 27-25, 22-25, 32-30, 15-17)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 82 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 10 άσσους, 67 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 8 (4/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκιμαράες 34 (30/57 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 77% υπ – 47% άριστες), Χήρας 15 (11/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρ. ΜακΚίμπιν 5 (1/1 επ, 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 13 (12/32 επ, 1 άσσος), Καββαδάς / Τσιπ (λ-64% υπ – 56% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας, Βλαχόπουλος, Αλεξίου 11 (9/22 επ, 2 μπλοκ 62% υπ – 35% άριστες), Κουτσονίκας

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 11 (8/12 επ, 1 άσσος, 2μπλοκ), Κουρνέτας 4 (4/4 επ), Μουρ 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 31 (27/56, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 19 (15/23 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 70 % υπ -47% άριστες), Σαφράνοβιτς 26 (24/40 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ – 62% υπ – 46% άριστες), Ντίνας 2 (2/4 επ), Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης .

Πηγή: volleynews.gr