«Μπλοκ» Εθνικού στον Παμβοχαϊκό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ύψωσε… τείχος πάνω απ’ το φιλέ και νίκησε με 3-1 τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι για τη 2η αγωνιστική της Volleyleague. Οι Εβρίτες τελείωσαν τον αγώνα με 17 μπλοκ και πρωταγωνιστές τον ακούραστο Γιώργο Παπάζογλου και τον Μπόζινταρ Τσουκ που ήταν αποτελεσματικός στις κόντρα επιθέσεις. Αυτή ήταν μια σημαντική νίκη για την ομάδα του Μουστακίδη που έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ο Εθνικός πλέον ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας και με ανεβασμένη ψυχολογία ετοιμάζεται να ταξιδέψει το πρωί της Δευτέρας για την Ελβετία προκειμένου να δώσει την Τρίτη τον πρώτο του ευρωπαϊκό αγώνα της σεζόν.

Ο Εθνικός έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα και με καλή τακτική στο σερβίς αποτελεσματικο μπλοκ και χωρίς να κάνει εύκολα λάθη κατάφερε να πάρει σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Στο 1ο σετ με διαδοχικά μπλοκ ξέφυγε για πρώτη φορά με 21-16 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος καθώς Άντριτς και Τσουκ τελείωναν όλες τις επιθέσεις.

Στο 2ο σετ μετά το 13-13 o Εθνικός με καλό σερβίς του Τσουκ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 17-13. Ο Γιώργος Κλαρούδας έριξε στον αγώνα τους Σαρικεΐσογλου, Ασπιώτη και Παπαδόπουλο βγάζοντας έξω Στεβάνοβιτς, Τσουκ και Βούλιν αλλά δεν άλλαξε η εικόνα του Παμβοχαϊκού.

Η εντυπωσιακή παρουσία του Σαρικεΐσογλου από τη θέση του σερβίς έβαλε τον Παμβοχαϊκό δυνατά στο 3ο σετ με προβάδισμα 8-4 και αργότερα 14-7. Ο Παμβοχαικός διατήρησε το +7 μέχρι το 20-13 αλλά ο Εθνικός με πολύ καλή άμυνα και ρίσκο στο σερβίς και φοβερά μπλοκ από τον Παπάζογλου κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Αρχικά έκανε σερί σερί 3-0 για το 21-17, ενώ στο 22-18 έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε για πρώτη φορά με 23-22. Μία φοβερή ενέργεια του Νέμεθ έβαλε και πάλι τον Παμβοχαϊκό στο 24-23. Ο Παμβοχαϊκος προηγήθηκε 25-24, ο Μιχάλι ισοφάρισε 25-25 αλλά ο ‘ Αντριτς έχασε το σερβίς και το σετ τελείωσε με μπλοκ του Ασπιώτη στον Άντριτις.

Ο Εθνικός παρά την απώλεια του 3ου σετ μπήκε και πάλι δυνατά στο 4ο σετ με καλό σερβις και προσηλωμένη τακτική στο φιλέ πήρε προβάδισμα από την αρχή με 5-1. Η τελευταία αντίδραση του Παμβοχαϊκού ήρθε με την ισοφάριση 9-9. Ο Εθνικός έκανε σερί 3-0 (12-9) και με πολύ καλούς τους Παπάζογλου, Τσουκ και τον Κίσιτς κράτησε τη διαφορά έως το τέλος φτάνοντας δίκαια στη νίκη.
Διαιτητές: Παπαδογούλας – Κουτσσούλας

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 27 λάθη αντιπαλων. Οι πόντοι ου Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 2 άσσους, 56 επιθέσεις 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (19-25, 17-25, 27-25, 20-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Τερζής, Στεβάνοβιτς 3 (3/6 επ, 57% υπ – 29% άριστες), Τσουκ Αντζέλικο 4 (4/15 επ), Κανέλλος 1 (1/6 επ), Νέμεθ 16 (16/25 επ, 44% υπ – 24% άριστες), Βούλιν 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ – 76% υπ – 55% άριστες), Δρογκάρης, Ασπιώτης 14 (11/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/8 επ), Σαρικεΐσογλου 6 (4/12 επ, 50% υπ – 20% άριστες), Γεωργίου

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 1 (μπλοκ), Μίχαλι 11 (7/9 επ, 4 μπλοκ), Τσουκ Μπόζιταρ 21 (18/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 15 (11/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 59% υπ – 41% άριστες), Παπάζογλου 10 (6/11 επ, 4 μπλοκ), Άντριτς 17 (14/30 επ, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ – 69% υπ – 54% άριστες), Δαλακούρας Κώστας

Πηγή: volleynews.gr