Με σούπερ άμυνα αήττητος ο Ολυμπιακός!

Με σούπερ άμυνα ο Ολυμπιακός νίκησε στο Βελιγράδι μπροστά σε 24.000 θεατές τον Ερυθρό Αστέρα (62-57) και παρέμεινε αήττητος στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας μετά από τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές!
Η ομάδα του Πειραιά με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δίνει πολύ μεγάλη έμφαση στην άμυνα είχε τον έλεγχο στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα του ματς και έπαιξε κατά διάστημα ωραίο μπάσκετ. Η επιμονή στην άμυνα έδωσε στον Ολυμπιακό την νίκη σε μια έδρα ταυτόχρονα φιλική, αλλά και «καυτή». Χάρις στην συνέπεια στην άμυνα η ομάδα του Πειραιά ξεπέρασε τις απουσίες των Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Παπαπέτρου.
Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν οι Βασίλης Σπανούλης, Μπράιαντ Ντάνστον, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Δημήτρης Κατσίβελης, που ενεργοποιήθηκε ξανά, από τον Σφαιρόπουλο. Ο Τρέμελ Ντάρντεν έκανε την πρώτη επίσημη εμφάνιση του με την ομάδα του Πειραιά για σχεδόν 5’, πέτυχε ένα τρίποντο, αλλά όπως είναι λογικό δεν είναι ακόμη έτοιμος για ματς υψηλών απαιτήσεων όπως ο αποψινός.
Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με συγκέντρωση και ενέργεια στην άμυνα και με τρία τρίποντα των Δημήτρη Αγραβάνη, Βασίλη Σπανούλη και Όλιβερ Λαφαγιέτ προηγήθηκε με 9-2 λίγο μετά το 3’. Στην συνέχεια, όμως, δεν ήταν το ίδιο εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα, ενώ δεν μπορούσε να πλησιάσει μέσα στην ρακέτα λόγω της παρουσίας του Μαριάνοβιτς. Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη της ομάδας του Πειραιά στην επίθεση και με σερί 9-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μπλάζιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σκορ στον αγώνα με 14-11 49’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, που τελείωσε με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο (14-13) με καλάθι του Λαφαγιέτ.
Το 13-0 σερί της δεύτερης περιόδου
Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακού βρήκε δύο καλάθια μέσα από την ρακέτα με τον Χάντερ και τον Σλούκα και με δύο τρίποντα των Πέτγουεϊ, Ντάρντεν και επιμέρους σκορ 10-1 ξέφυγε με 23-15 7’ και 17’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Ζίρμπες να δημιουργεί προβλήματα στην ρακέτα της ομάδας του Πειραιά, η σερβική ομάδα μείωσε σε 23-21 στο 14’. Με τους Σλούκα, Μάντζαρη και Κατσίβελη να πιέζουν αμυντικά στην περιφέρεια και να αξιοποιούν στην επίθεση τον Ντάνστον, που σκόραρε σε αυτό το διάστημα 8 πόντους, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 13-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μάντζαρη και… εκτόξευσε την διαφορά στους 15 (36-21) 2’ και 7’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους!
Με γκολ φάουλ του Μαριάνοβιτς και καλάθι του Ντάνγκουβιτς από επιθετικό ριμπάουντ οι γηπεδούχοι κατέβασαν την διαφορά στους 11 (37-26) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά έστω και έτσι ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με καλό προβάδισμα.
Είχε τα ηνία μέχρι το 38′
Με δύο τρίποντα από τα «τεσσάρια» του, Πέτγουεϊ και Αγραβάνη ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 13 (43-30) με 5’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να είναι συνεπής αμυντικά και με τρίποντο του Σπανούλη αύξησε το προβάδισμα της στους 15 (46-31) για δεύτερη φορά μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με 4’ και 5’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο δέχθηκε μόλις 10 πόντους και με καλάθι του Αγραβάνη προηγήθηκε και με 16 πόντους (50-34) σχεδόν δύο λεπτά πριν την λήξη του δεκάλεπτου.
Με το τρίτο τρίποντο του Σπανούλη η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 14 (53-39) στις αρχές της τέταρτης περιόδου και είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι λίγο μετά το 32’, που ο Μάντζαρης έκανε το 55-41. Με σερί 5-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 9 (55-46), αλλά ο Σπανούλης λίγο μετά το 35’ επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (57-46). Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε επιθετικό πρόβλημα, δεν μπορούσε να σκοράρει μέσα από την ρακέτα λόγω της παρουσίας του Μαριάνοβιτς, δεν είχε κίνηση και ευστοχία από το τρίποντο και ο Ερυθρός Αστέρας με σερί 9-0 με πέντε πόντους του Μπλάζιτς και τέσσερις του Μαριάνοβιτς πλησίασε στο καλάθι (57-55) με 1’ και 53’’ να απομένουν για το τέλος του ματς.
Στο τέλος τον «κράτησε» η άμυνα
Με 1’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη, ο Πέτγουεϊ κέρδισε τρεις βολές. Ευστόχησε στις δύο (59-55) και έδωσε… ανάσα στην ομάδα του Πειραιά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά στο καλάθι (59-57), όμως, με 25’’ να μένουν για το τέλος. Ο Σπανούλης ευστόχησε στις δύο βολές (61-57) μετά το φάουλ του Ερυθρού Αστέρα και 20’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Ο Μπλάζιτς επιχείρησε βιαστικό τρίποντο και αστόχησε και ο Σπανούλης με μια βολή… σφράγισε την νίκη του Ολυμπιακού (62-57) 11’’ πριν το τέλος του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 26-37, 36-50, 57-62.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 5, Μπλάζιτς 10 (2), Κάλινιτς 10 (8 ρ.), ), Μαριάνοβιτς 13 (14 ρ.), Τζένκινς 2, Γιόβιτς, Τσίρμπες 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (2), Χάντερ 2, Ντάνστον 11, Σπανούλης 14 (3 τρ., 6 λ., 4 ασ.), Σλούκας 4 (6 ρ., 5 ασ.), Αγραβάνης 8 (9 ρ.), Μάντζαρης 7 (1 τρ., 5 ρ.), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 5 (1), Ντάρντεν 3 (1).